کد خبر: 12211

مدرس کنترل دوپینگ فدراسیون فوتبال گفت: قوانین و مقررات مربوط به کنترل دوپینگ در سطح جهانی هر ساله دچار تغییرات زیادی می‌شود به طوری که امسال اگر نمونه بازیکنی مثبت اعلام شد باید برای همیشه از دنیای فوتبال خداحافظی کند.

به گزارش قم خبربه نقل از فارس، همایش آموزشی کنترل دوپینگ شامگاه سه‌شنبه با حضور دکتر هاشمیان مدرس کنترل دوپینگ فدراسیون فوتبال، علی‌اکبر ابرقویی‌نژاد رئیس هیئت فوتبال استان اصفهان، حسن آقاجان نایب رئیس هیئت فوتبال استان اصفهان، علیرضا جهانشاهی دبیر هیئت فوتبال استان اصفهان، رضا صادقی دبیر واحد آموزش هیئت فوتبال و جمعی از مربیان، سرپرستان و بازیکنان تیم‌های اصفهانی حاضر در لیگ‌های کشوری در محل نیروگاه اصفهان برگزار شد.


احمد هاشمیان مدرس کنترل دوپینگ فدراسیون فوتبال در این همایش اظهار کرد: خوشبختانه برگزاری این همایش مصادف شد با قرارگیری در آستانه سال نو میلادی و قوانین جدید کنترل دوپینگ از اوایل سال جدید میلادی اجرایی می‌شود.

وی اظهار کرد: قوانین و مقررات مربوط به کنترل دوپینگ در سطح جهانی هر ساله دچار تغییرات زیادی می‌شود و امسال این تغییرات در بخش مدت محرومیت کاملاً مشهود است، به طوری که اگر نمونه بازیکنی مثبت اعلام شد باید برای همیشه از دنیای فوتبال خداحافظی کند.

مدرس کنترل دوپینگ فدراسیون فوتبال ادامه داد: در طول ۷ سالی که در فدراسیون فوتبال و ۵ سالی که در فدراسیون پزشکی ورزشی خدمت کردم، خاطرات بدی از بازیکنانی که جواب نمونه دوپینگ آنها مثبت اعلام شده بود، دارم.

وی با بیان اینکه بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد از موارد دوپینگ در ایران بصورت ناآگاهانه اتفاق می‌افتد، بیان کرد: در ایران دوپینگ حرفه‌ای نداریم و بازیکنان یا از روی ناآگاهی و یا از روی سهل‌انگاری دچار این عمل می‌شوند.

هاشمیان، بازیکن را مسئول مستقیم دوپینگ دانست و افزود: این به معنای آن نیست که کار فنی، سرپرستی و مدیریت باشگاه در این امر دخیل نیستند، بلکه به دلیل اینکه بازیکن در اوج احساس وارد ورزش فوتبال می‌شود باید از سوی اطرافیان حفاظت شود تا برای قهرمانی دست به هر کاری نزند.

وی تأکید کرد: اگر سازمان لیگ و هیئت فوتبال استان‌ها بدون مجوز حضور در دوره‌های آموزشی کنترل دوپینگ پای هیچ قراردادی را امضا نکنند و آن را ثبت نکنند، آن زمان تیم‌ها مجبور هستند تا در این دوره‌های آموزشی شرکت کنند و با مباحث دوپینگ از نزدیک آشنا شوند.

مدرس کنترل دوپینگ فدراسیون فوتبال با اشاره به اخلاق حرفه‌ای در ورزش دنیا، گفت: واژه‌ای که در سال‌های گذشته از آن به عنوان یک لازمه برای تمام حرفه‌ها یاد می‌شود، اخلاق حرفه‌ای است، چراکه داشتن اخلاق حرفه‌ای در ورزش سبب می‌شود تا ما در چارچوب درست حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه دوپینگ در ورزش حرفه‌ای نمونه یک بی‌اخلاقی است، عنوان داشت: رفتار جوانمردانه در ورزش ما را ملزم می‌کند تا برای رسیدن به قهرمانی دست به هر کاری نزنیم و دوپینگ که یک نمونه بی‌اخلاقی است از این ماجرا مستثنی نیست.

هاشمیان تصریح کرد: سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ از دهه پایانی قرن نوزدهم شکل گرفت و ساختار جوانی دارد و بیش از ۶۰ سال قبل از آن در فدراسیون جهانی فوتبال در جهت مبارزه با دوپینگ اقدامات لازمه انجام گرفت.

وی ادامه داد: در کشور ایران کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال با الگوپذیری از فیفا تشکیل شد تا امور مربوط به وضعیت دوپینگ در فوتبال کشور را مورد بررسی قرار دهد و خوشبختانه در این زمینه بر اساس اعلام آمار از سوی سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ فوتبال ایران در سطح اول آسیا قرار گرفت.

مدرس کنترل دوپینگ فدراسیون فوتبال ادامه داد: در سال ۲۰۱۲ در کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال تعداد ۶۴۹ نمونه کنترل دوپینگ را آنالیز کردیم و در سال ۲۰۱۳ علیرغم تمامی تحریم‌ها و در اختیار نداشتن کیت‌های آزمایشگاهی تعداد ۳۰۰ نمونه کنترل دوپینگ از ایران ارسال شد.

وی تصریح کرد: این آمار زمانی معنا پیدا می‌کند که بدانیم سازمان کنترل دوپینگ کشور که تمامی فدراسیون های ورزشی کشور را در بر می‌گیرد تنها در سال ۲۰۱۲ تعداد ۱۱۸ نمونه و در سال ۲۰۱۳، تعداد ۱۰۴ نمونه کنترل دوپینگ ارسال کرده است.

هاشمیان، تخلف از حتی یکی از بندهای مربوط به قوانین ضد دوپینگ را دوپینگ دانست و عنوان کرد: بازیکنان باید این مسئله را بدانند که مصرف و یا قصد مصرف مواد غیرمجاز حتی اگر نمونه‌ای گرفته نشود و از طرق دیگر دوپینگ ثابت شود، محرومیت به دنبال خواهد داشت.

وی تأکید کرد: در قانون گذشته اگر بازیکنی از دادن نمونه کنترل دوپینگ به هر دلیلی امتناع می‌کرد دو سال از فعالیت ورزشی محروم می‌شد این در حالی است که در قانون جدید این محرومیت به ۴ سال افزایش یافته است.

هاشمیان با اشاره به محرومیت ایوب والی به دلیل مثبت اعلام شدن آزمایش دوپینگ وی تصریح کرد: این مسئله قطعی شده و اگر قطعی نشده بود، من آن را اعلام نمی‌کردم، بنابراین والی ۲ سال محروم می‌شود.

وی یادآور شد: حقیقتی که وجود دارد این است که هم ما و هم بقیه می‌دانند که ایوب والی، بازیکن فولاد خوزستان نمی‌خواسته دوپینگ کند و به دلیل ناآگاهی، ماده‌ای استفاده کرده که سبب شده آزمایش دوپینگ وی مثبت اعلام شود.

رئیس سابق کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال افزود: ما ناراحت هستیم که به این بازیکن بگوییم که دو سال محروم می‌شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری