کد خبر: 12192

نهمین خبرنامه «پـُـرسـا» در حالی منتشر می‌شود که حدود سه هفته از زمان تقدیم لایحه بودجه ۹۴ به مجلس می گذرد. آنچه در این لایحه و قوانین بودجه سال‌های گذشته به چشم می‌خورد، سهم اندک هزینه‌های غیرپرسنلی از اعتبارات آموزش و پرورش است.

به گزارش قم خبر به نقل از عیارآنلاین، در این شماره از بسته خبری پایش و رصد سیاست‌های آموزشی (پــُرسـا) به بررسی اجمالی لایحه بودجه سال ۹۴، بیانیه بسیج‌های دانشجویی ۵ دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی تهران، چالش‌های پیشِ رُویِ طرح رتبه‌بندی معلمان و گرایش فراوان دانش‌آموزان به رشته علوم تجربی پرداخته می‌شود.


۱-لایحه بودجه سال ۹۴ تقدیم مجلس شورای اسلامی گردید. بر اساس لایحه پیشنهادی، حدود یک دهم (۹٫۲%) از بودجه عمومی دولت به وزارت آموزش و پرورش و دستگاه‌های تابعه اختصاص می‌یابد. با وجود سهم بالای آموزش و پرورش از بودجه عمومی دولت در مقایسه با سایر وزارتخانه‌ها، برخی از کارشناسان معتقدند که اعتبارات آموزش و پرورش با توجه به کارکرد راهبردی و تعداد نیروی انسانی این وزارتخانه، ناکافی بوده و باید افزایش یابد.

نکته قابل تأمل در لایحه بودجه امسال، رشد بسیار اندک سهم هزینه‌های غیرپرسنلی سال ۹۴ نسبت به ۹۳ است. علیرغم اینکه سند تحول بنیادین صراحتاً بر «افزایش سهم هزینه‌های غیرپرسنلی در بودجه جاری آموزش و پرورش[۱]» تاکید می‌کند اما در عمل شاهد عدم افزایش (و حتی کاهش) هزینه‌های غیر پرسنلیِ آموزش و پرورش در ۵ سال اخیر هستیم. با توجه به نمودار زیر، می‌توان گفت که هزینه‌های غیر پرسنلی -برخلاف هزینه‌های پرسنلی- نسبت به ۵ سال گذشته کمتر نیز شده است.[۲]
 

بررسی روند بودجه کلیه دستگاه‌های وزارت آموزش و پرورش
به تفکیک هزینه‌های پرسنلی وغیرپرسنلی از سال ۸۹ تاکنون


۲- هفته گذشته، بسیج‌های دانشجویی ۵ دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی در تهران، درباره سیاست اخیر وزارت آموزش و پرورش در باب واگذاری مدارس به بخش خصوصی بیانیه صادر کرده و خواستار تقویت مدیریت مدارس دولتی شدند. این بیانیه بر رعایت اصل حاکمیتی بودن آموزش و پرورش در واگذاری‌ مدارس دولتی به بخش خصوصی تأکید کرده و ارتقای مدیریت و کیفیت آموزشی در مدارس دولتی فعلی را بجای واگذاری آنها به بخش خصوصی به عنوان راهکار اصلی مطرح نموده است.

با انتشار بیانیه‌ی مذکور، سازمان مدارس غیر دولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی اعلام کرد که در این طرح اصولاً واگذاری مدرسه و دانش‌‌آموز به بخش خصوصی اتفاق نیفتاده است. این درحالیست که ماه‌های اخیر، خبر واگذاری مدارس به همراه دانش آموز مستقیم و غیرمستقیم از سوی وزارت آموزش و پرورش منتشر گردید.

-مرضیه گرد(۲۸ مرداد): ۳تا ۴درصد از دانش‌آموزان مدارس دولتی به مدارس غیردولتی منتقل می‌شوند.

-مرضیه گرد (۲۸ شهریور): در مناطقی که فضای مازاد داشته باشیم، موسسان مدارس غیردولتی می‌توانند این مدارس مازاد و دانش‌آموزان متقاضی را به شکل غیردولتی تحت پوشش قرار دهند.

-علی اصغرفانی (۱۸ مهر):‌ با مدارس غیردولتی قرارداد بسته‌ایم و به طور میانگین برای هر دانش‌آموز زیر ۶۰۰ هزار تومان هزینه می‌شود. یعنی با هزینه‌ای که در بخش دولتی انجام می‌دهیم می‌توانیم ۳ دانش‌آموز را به مدرسه غیردولتی بفرستیم.

-علی اصغر فانی (۴ آبان): در واقع با این کار (واگذاری مدارس) به نحوی نوعی خرید آموزش را دنبال می‌کنیم و اگر دانش‌آموز هم در مدرسه باشد، آن دانش‌آموز شهریه‌ای به آن مؤسس پرداخت نمی‌کند.

۳- یکی از طرح‌های مهمِ در حال پیگیری در وزارت آموزش و پرورش، طرح رتبه‌بندی معلمان است. طرح مذکور که در سال قبل نیز مورد توجه وزیر سابق قرار داشت، مدت‌هاست که در کمیسیون اجتماعی دولت درحال بررسی است و بنا به گفته معاون رییس جمهور و وزیر آموزش و پرورش تا پایان سال جاری به مجلس تقدیم خواهد شد. روز های اخیر این طرح با واکنش های متعددی از سوی نمایندگان مجلس روبرو بوده است. از یک سو نایب رئیس کمیسیون اجتماعی با انتشار نامه‌ای به وزیر آموزش و پرورش به انتقاد از طرح مذکور و تشکیک در سازوکار سنجش و رتبه‌بندی معلمان پرداخت و این طرح را جهت اجرا مناسب ندانست. از سوی دیگر، فیاضی به عنوان عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در راستای حمایت از رتبه بندی معلمان و با اعلام این که تصویب نشدن نظام رتبه‌بندی معلمان، آموزش و پرورش را چندگام عقب می‌اندازد از وزارت آموزش و پرورش بابت کندی پیشرفت امور انتقاد کرد و گفت: تصویب نشدن رتبه‌بندی معلمان، نگرانی ایجاد کرده است.

با توجه به برداشت‌های متفاوت از طرح رتبه‌بندی معلمان، وزارت آموزش و پرورش باید اولاً سازوکارهای اجرایی و ملزومات مالی این طرح را به‌خوبی پیش‌بینی‌ کرده و ثانیاً در جهت تدوین و تصویب آن هرچه سریعتر اقدام نماید.

۴-طبق آمار کنکور، امسال حدود نیمی از داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون رشته تجربی بودند. روزهای گذشته نیز معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش از گرایش ۶۳درصدی دانش آموزان در برخی مراکز آموزش و پرورش به رشته تجربی خبر داد. این معاون وزیر، علت این گرایش ۶۳درصدی را پالس کوتاه‌مدت و نابهنگام و ضروری بخش بهداشت دانست و گفت: دائم اعلام می‌شود ۵۰۰ هزار فرصت شغلی است و همه اولیاء فکر می‌کنند این فرصت شغلی تا ۱۰سال دیگر پایدار است. دانش‌آموزان دوم متوسطه فکر می‌کنند اگر بروند و رشته تجربی بخوانند ۱۰ سال دیگر که فارغ‌التحصیل می‌شوند باز هم ۵۰۰ هزار فرصت شغلی وجود دارد.

پی نوشت

[۱]راهکار ۲۰-۴ از سند تحول بنیادین آموزش و پرورش
[۲]برای آگاهی بیشتر رجوع شود به یادداشتهای: «آموزش و پرورش سرمایه‌ نیست!» و «رشد بودجه آموزش و پرورش یا رشد بودجه فرهنگیان!»

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری