نائب رئیس مجمع نمایندگان حوزه علمیه قم با بيان اينكه مشهد و قبه نورانی ثامن الحجج مرکز صعود و نزول ملائکه الله است، افزود:علی بن موسی رضا (ع) مفتخر به مدال عالم آل محمد (ص) است

حجت الاسلام سیدجلال رضوی مهر نائب رئیس مجمع نمایندگان حوزه علمیه قم در گفتگو با قم خبر، با اشاره به سیره عملی و سیاسی امام رضا (ع) اظهار داشت: دوران حیات معنوی، فرهنگی، علمی و سیاسی علی بن موسی رضا (ع) دورانی پر مخاطره و مقارن با جنگ بین فرزندان هارون الرشید بر سر قدرت بود.

نائب رئیس مجمع نمایندگان حوزه علمیه قم با بیان اینکه مأمون و محمد امین به دنبال تصاحب زمین و توسعه قدرت بعد از مرگ پدر مسابقه گذاشته بودند، تصریح کرد: در میان این اختلافات مشاور مأمون یعنی فضل موفق شد سران جنگجویی را بگمارد تا امین و لشگرش را در ری شکست داده و سپس به بغداد رفته و امین برادر مأمون را به دستور او به قتل برسانند.

وی با بیان اینکه با بروز اختلافات و درگیری‌های شدید میان مأمون و امین، شیعیان از اقصی نقاط متوجه مدینه شدند، خاطرنشان کرد: آمد و شدها به خانه امام رضا (ع) بیش از حد انتظاربود، از همین رو مأمون با تدبیر همراه با سیاسی کاری در پی آن شد تا امام رضا (ع) را در کنار خود قرار داده و رفت و آمدها امام را کنترل کند.

حجت الاسلام رضوی مهر با بیان اینکه سفر امام رضا (ع) از مدینه به توس یک هجرت تحمیلی همراه با تهدید پنهانی به دستور مأمون بود، عنوان کرد: امام رضا (ع) موقع خروج از مدینه مجلس سوگواری برگزار کردند که این واقعه برای جهان اسلام پیام دارد.

 نائب رئیس مجمع نمایندگان حوزه علمیه قم با اشاره به حرکت کاروان امام رضا (ع) از شهرهای کویری و اجازه ارتباط با شیعیان در زمان هجرت از مدینه به توس، اين اقدام امام را انتقاد از اقدامات مامون دانست و گفت: امام رضا (ع) حدود سه سال در کنار کاخ مأمون در توس بود و با شیوه خود انتقاد عملی از حکام و سلاطین بنی عباس را در دستور کار خود قرار دادند.

وی با اشاره به رفتار و سیره عملی امام رضا (ع) تصریح کرد: عملی آمد و شدهای امام رضا (ع) با زیر دستان، غدا خوردن و سخن گفتن و مورد توجه قرار دادن افراد رده پایین کارگزاران و عوام، با مردم زندگی کردن و اقامه نماز جمعه را می‌توان از جمله انتقادهاي عملي امام رضا (ع) برشمرد.

حجت الاسلام رضوی مهر با تاکید براینکه علی بن موسی رضا (ع) مفتخر به مدال عالم آل محمد (ص) است، خاطرنشان کرد: حضور امام رضا (ع) در مجالس علمی که مأمون برای شکست امام (ع) ترتیب می‌داد سبب شد تا علمیت و اعلمیت امام برای همه ادیان و مذاهب مبرهن شود.

نائب رئیس مجمع نمایندگان حوزه علمیه قم بیان کرد: شکست مدعیان محوریت مذاهب و ادیان در مناظراتی که با امام رضا (ع) داشتند سبب ارتقای شناخت مردم از موقعیت علمی و حساس امام شد، همین موفقیت‌های چشمگیر امام رضا (ع) سبب شد مأمون با کینه توزی و سیاست کاری حذف فیزیکی امام را در پیش بگیرد.

وی با بیان اینکه امروز مشهدالرضا مالامال از همه مذاهب و پیروان اهل کتاب است، عنوان کرد: تفسیر بی نظر امام در قران، تسلط به مسائل طب، آراستن و تخلق به خلق الهی، بیان اعتقادات و وجه تمایز برتری اسلام به سایر ملل و مذاهب سبب شد امام به عالم آل محمد ملقب شود و وجود شریفش در عصر و زمانی که همه روزنه‌های نشاط رو به خاموشی بود حیات دوباره وانسجامی قابل وصف و عاملی در وحدت جامعه مسلمانان باشد.

حجت الاسلام رضوی مهر مشهد و قبه نورانی ثامن الحجج مرکز صعود و نزول ملائکه الله است، گفت: امروز جهان اسلام به وجود اهل بیت (ع) به عنوان معلمان راستین بشریت افتخار می‌کند، کلمات گهربار امام نصب العین زندگی فردی و اجتماعی در همه ابعاد زندگی مسلمانان است از همین رو ملت فهیم ایران به پاس نعمت حضور امام رضا (ع) باید روز به روز با معرفت بیشتر ارادت خود را در عمل به تصویر بکشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری