کد خبر: 12039

قم خبر از یک فرهنگ غلط دینی در قم، گزارش می‌دهد:

کوبیدن هفت درب مسجد در اول ربیع الاول هیچ جایگاه روایی بر فرهنگ دین ندارد، و ایجاد خرافه در میان جامعه اسلامی برگرفته از فرهنگ یهود و بهائیت است، در واقع حقیقت دین در قرآن و حقیقت قرآن در رفتار و کردار اهل بیت (ع) است.

به گزارش قم خبر، «یا رسول الله (ص) مژده بده ماه صفر تمام شد» این جمله‌ای است که در شب آخر صفر مردم برای عرض تبریک به فرارسیدن ماه ربیع الاول به رسول الله (ص) می‌گویند و معتقدند برای اینکه ماه صفر بر اهل بیت پیامبر (ص) سخت گذشت باید تمام شدن این ماه را به رسول الله مژده داد.

مردم قم هر ساله شب آخر ماه صفر برای دادن مژده به رسول الله به درب مساجد می‌روند و با دق الباب کردن درب هفت مسجد حاجت خود را مد نظر می‌گیرند و معتقدند حاجت روا می‌شودند.

اما این حاجت روایی و مژده دادن به رسول الله (ص) دغدغه‌هایی هم به وجود آورده است دغدغه‌هایی از جنس مزاحمت برای خادم مساجد، برای مردم دیگر که خانه‌هایشان در کنار مساجد است، و...

یا رسول الله (ص) مژده بده ماه صفر تمام شد

شیرینی پخش می‌کند و می‌گوید: پارسال برای اولین بار به اسرار دوستم آمدم و حاجتی که چندین سال بود در پشت می‌له انتظار نشسته بود را با صلاح و مصلحت خداوند گرفتم.
آن طرف‌تر اکرم خانم شکلات بخش می‌کند و با جمله انشاالله همگی حاجت روا شوید، به کسانی که برای اولین بار آمده‌اند درب مساجد را دق الباب کنند دلگرمی می‌دهد.

مات این همه شور و حال شده بودم که دیدم چندین خانم با جارو و دبه آب می‌آیند و با شستن درب مسجد و گفتن جمله «یارسول الله (ص) مژده بده ماه صفر تمام شد» به مسجد بعدی می‌روند گویا نذر کرده‌اند ۷ مسجد را با آب و جارو بشویند.

خرافات و تمسک به اموری که سند و مدرک معتبر روایی و دینی ندارند از جمله اموری است که موجب انحراف دین و منجر به بدعت در دین می‌شود. آداب و رسومی که با رنگ و لعاب دینی ناگهان در جامعه سر برمی آورند و عده‌ای ساده دل و یا جاهل را هر چند با نیت پسندیده به دنبال خود می‌کشد و به مرور زمان به علت نگرفتن حاجت از این خرافه‌ها باعث بد نامی و دلزدگی از دین می‌شوند که عموما این بدعت‌ها برنامه ریزی‌هایی کم و بیش بلند مدت دشمنان است برای اسلام هراسی و اسلام گریزی اعمال خرافی که در دین وارد نشده باشد و با عنوان دین انجام شود، نه تنها ثوابی ندارد، بلکه بدعت در دین است و از گناهان کبیره. دق‌الباب مساجد در شب اول ربیع الاول هم از جمله این امور است و سند روایی ندارد.

ایجاد خرافه در میان جامعه اسلامی برگرفته از فرهنگ یهود و بهائیت است

حجت الاسلام و المسلمین سید جلال رضوی مهر معتقد است: یکی از دسیسه‌های شیطنت آمیز دشمنان دین از بین بردن حقیقت‌های دینی برگرفته از کلام و عمل حضرات معصومین (ع) است.

نائب رئیس مجمع نمایندگان حوزه علمیه قم بابیان اینکه دشمنان با چند شیوه می‌توانند حقایق دین را انکار کنند، می‌گوید: تحریف معنوی، لفظی و بی‌باوری اعتقادی از شیوه‌های دشمنان اسلام برای از بین بردن حقایق دین و ایجاد بدعت و روش‌ها و کردار دور از فرهنگ اسلام است.

وی بااشاره به اینکه دشمن با بدل سازی در مقابل حقایق به دنبال ایجاد شبه است، می‌افزاید: کوبیدن هفت درب مسجد در اول ربیع الاول هیچ جایگاه روایی بر فرهنگ دین ندارد.
رضوی مهرمعتقد است: ایجاد خرافه در میان جامعه اسلامی برگرفته از فرهنگ یهود و بهائیت است.

مسلمانان باید از حقایق دین حراست کنند

نائب رئیس مجمع نمایندگان حوزه علمیه قم بابیان اینکه مسلمانان باید از حقایق دین حراست کنند، عنوان می‌کند: مسلمانان نباید هرگز اجازه دهند که فرهنگی وارد اعتقادات آن‌ها شود که برگرفته از بدعت و من درآوری باشد و به نام دین در زندگی آن‌ها قالب شود.

به عقیده وی هر کسی به چنین اقداماتی چون عروسی گرفتن برای حضرت قاسم (ع) و خواندن اشعاری که درشان اهل بیت (ع) نیست یا سبک عزداری که هرگز با مختصات سنت اسلام سازگاری ندارد یا همین کویبدن هفت درب مسجد در اول ماه ربیع از جمله شیوه‌های دشمنان اسلام و دین است که با تزریق آن به افراد کم سواد می‌خواهند مذهب شیعه را زیر سوال ببرند.

رضوی مهر خاطرنشان می‌کند: حقیقت دین در قرآن و حقیقت قرآن در رفتار و کردار اهل بیت (ع) است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری