کد خبر: 12020

مراسم هشتمین سال رحلت آیت‌الله محمد محمدی اشتهاردی و همچنین رونمایی از کتاب وی با عنوان «حجربن عدی، شهید راه ولایت» چهارم دی ماه برگزار می‌شود.

به گزارش قم خبربه نقل از مهر، مراسم بزرگداشت آیت‌الله محمد محمدی اشتهاردی، مفسر قرآن و از نویسندگان حوزه علمیه قم، پنج شنبه، چهارم دی در مسجد جامع اشتهارد برگزار می‌شود.

در این مراسم، پیام آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی خوانده می‌شود و حجت‌الاسلام دکتر ناصر رفیعی به ایراد سخنرانی می‌پردازد. همچنین در این مراسم از کتاب «حجربن عدی، شهید راه ولایت» که یکی از آثار آیت‌الله اشتهاردی با ویرایش جدید است رونمایی می‌شود.

محمد ملامحمدی مشهور به محمد محمدی اشتهاردی (۱ بهمن، ۱۳۲۳ اشتهارد - ۲۸ آذر، ۱۳۸۵ قم) مفسر قرآن، نویسنده حوزه علمیه قم بود. وی همچنین از اعضای اصلی تفسیر نمونه قرآن بوده‌است.

در کودکی، نخست به مکتب‌خانه برای یادگرفتن روخوانی قرآن، سپس به دبستان رفت و در کلاس پنجم در تعطیلات تابستانی به حوزه علمیه اشتهارد که از چند نفر محدود در حسینیه محل، تشکیل می‌شد جذب شد لذا دبستان را رها کرده و به تحصیل ادبیّات علوم حوزوی مشغول شد.

محمدی اشتهاردی کتاب سیوطی را می‌خواند، که در سال ۱۳۳۸ به قم برای ادامهٔ تحصیل مهاجرت کرد. قبل از ازدواج نخست در مدرسه‌ستیه، سپس در مدرسه‌حجتیه و مدرسه‌خان و مدرسه‌فیضیه مسکن گزید. دوره سطح را بیش‌تر توسط حسین شب‌زنده‌دار، غلامرضا صلواتی، علی‌پناه اشتهاردی، علی مشکینی و ناصر مکارم شیرازی خواند و چند سال در درس خارج در کلاس هاشم آملی‌وناصر مکارم شیرازی، وسیدمحمدرضا گلپایگانی شرکت کرد.

بخشی از منظومهٔ سبزواری و فلسفه را در محضر جعفر سبحانی، و مهدی حائری و بخشی از علوم روز را در کلاس محمد محقق‌لاهیجی (نماینده آیت‌الله بروجردی در آلمان) آموخت. همچنین در درس تفسیر خزعلی نیز حاضر شد. حضور در کلاس‌های تفسیر میرزا ابوالفضل زاهدی سبب گرایش وی به نویسندگی گردید. چندی بعد کتابی پیرامون بلال حبشی در سال ۱۳۴۶ نوشت. سپس در سال ۱۳۴۷ کتاب پندهای جاویدان را نوشت و این آغازی شد که تا پایان عمر خویش بیش از ۲۵۰ اثر را به رشته تحریر درآورد. همچنین در تفسیر نمونه و تفسیر پیام قرآن مشارکت کرد.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری