امروزه یکی از نوین ترین برنامه اشتغال کاذب، غفلت زدایی جوانان؛ معقوله رسانه های منحرف جدید مثل ماهواره و... است.

به گزارش قم خبر، هركس قلبش به دنيا تعلق پيدا كند قلبش به سه خصلت تعلق پيدا كند. گرفتاري كه تمام نمی‌شود،  آرزيي كه درك نمی‌کند و اميدي كه به آن نمی‌رسد، این حدیث از امام صادق است.
 
امروز ما با غول پرنده افسانه‌اي 17 هزار سر و دست وپايي روبه‌رو هستيم كه همه دنيا را به هم می‌دوزد و مرتبط می‌کند، غولي كه چنگال هاي نحس خود را در بدنه خانواده فرو می‌کند و نگوييم در يك آن بلكه با چند پرده نمايش سفره، خانه و خانواده را بر می‌چیند كه اگر براي قدیمی‌ها ازاين غول می‌گفتی دهانشان از تعجب باز می‌ماند كه مگر می‌شود بله امروز سر از قبر در بياورند وببينند كه اين غول چگونه همسران را سر به هوي كرده ورو به طلاق و فرزندان را به اعتياد و فساد دعوت می‌کند و چطور فرهنگ‌ها را مسخر خود و چطور آداب و رسوم و اعتقادات و ارزش‌ها را به يك باره می‌بلعد؛ و جز خسران زيان تباهي باقي نمی‌گذارد. در اين مقاله كوتاه به بخشي از اهداف ماهواره و آسيب‌هاي ناشي از برخي از شبکه‌ها و همچنين راهكارها توجه شده است.
 
تاریخچه ورود ماهواره
 
تاریخچه ارتباطات ماهواره‌ای به سال 1945 میلادی باز می‌گردد، در اکتبر 1945 آرتور سی کلارک، ستوان خلبان نیروی هوایی انگلستان و متخصص ارتباطات طرحی را پیشنهاد کرد مبنی بر اینکه اگر یک ماهواره مصنوعی را در ارتفاع 36 هزار کیلومتری از سطح زمین و بالای خط استوا قرار دهیم با سرعتی برابر گردش زمین به دور خود خواهد گشت و حدود 90 درصد از سطح کره زمین را به استثنای قطب شمال و جنوب تحت پوشش صدا و تصویر قرار خواهد داد و در اوایل دهه 50 میلادی طرحهای تکمیلی و جانبی در استفاده از ماهواره‌های مصنوعی، منجر به استفاده از ماهواره‌های فعلی گردید.
 
تاریخچه ماهواره به ایران
 
ماهواره در فروردین 1373 وارد ایران شد و از همان زمان به یکی از کانونی‌ترین موضوعات مورد توجه جامعه تبدیل گردید. در اساس ورود ماهواره به کشورهای اسلامی مانند ایران با اهداف سازمان یافته‌ای صورت می‌گیرد، جنب و جوش و تحرک مسلمانان فعال در گذشته‌های نه چندان دور دشمنان دین را از ترس نفوذ افکار، عقاید و آرمانهای اسلام مبین به میان ملت و سرزمینشان همیشه در حالتی تدافعی قرار داده بود و آنها را وادار کرده بود تا دروازه شهرهایشان را ببندند و بر تعداد سنگرها و پناهگاههای خود بیفزایند تا مبادا اسلام و آیین های آن از روزنه‌ای به خانه و کاشانه‌شان وارد شود.
 
 اگرچه این عقاید جدید و بیگانه و در عین حال جذاب برای بسیاری از افراد اعم از پیر و جوان یا مرد و زن تغییرات فاحشی در حوزه‌های اخلاقی به دنبال نداشت اما در روح و جان بسیاری از جوانان و نوجوانان رخنه کرده و آنان را مجذوب خود کرد و اثر پذیری خود را بر ابعاد مختلف زندگی آنها از همین نقطه آغاز نمود. صاحبان و سازندگان ماهواره متاسفانه با شناخت نقطه ضعف‌های فرهنگی کشور میزبان، راه ورود خود را به خوبی هموار نموده و تا جایی به پیشروی ادامه دادند که علایق، عقاید و سلایق خود را در طرز تلقی و تفکر مخاطبانشان نهادینه کردند.
 
ضررهای حضور ماهواره در زندگی
 
از این رو پدیده ماهواره به طور جدی و همه جانبه در جهت تحت تاثیر قرار دادن سیاست، اقتصاد، فرهنگ، ایدئولوژی، علایق و روحیات و رفتار آدمیان وارد صحنه شد.
 
فراگیری و به آسانی در دسترس بودن آن، امروزه با نصب یک آنتن مخصوص و فشردن دکمه تلویزیون می‌توان به بیش از هزاران شبکه تلویزیونی سراسر جهان دسترسی پیدا کرد که هیچ گونه فیلتری برای پخش برنامه‌هایشان وجود ندارد.
 
 جالب و پر کشش بودن محتوای برنامه‌هایشان بخصوص برای نسل جوان که به دنبال تنوع و زیبایی است دیدن چهره‌های مشهورترین هنرمندان جهانی، استفاده بهینه از رنگها و دکوراسیونها در ساخت برنامه‌های مختلف، در حالی که برنامه‌های تلویزیونهای داخلی بیشتر از کلیشه‌ها بهره می‌گیرند، کانالهای ماهواره‌ای سعی در ارضای حس زیبای شناختی افراد و مخاطبانشان دارند.
 
با توجه به جوان بودن جمعیت کشور، علاوه بر تاثیر شبکه های ماهواره ای بر نحوه نگرش جوانان به مسایل سیاسی، ما شاهد تغییر در الگوهای فرهنگی جوانان کشور نسبت به بسیاری مسائل از جمله مدل لباس و آرایش نیزهستیم.
 
دعوت به نفاق و فسق، دعوت به كارهاي پست، دعوت به فساد قلب و نفاق، دعوت به بدي و فحشاوسخنان بي دليل، دعوت به نگاه آلوده وخيانت از اهداف ماهواره است.
 
احساس گناه، روان پريشي، پايين آمدن سطح رضايتمندي همسران، خود ارضايي، هم جنس گرايي، دعوت به آرامش كاذب با اعتياد به انواع قرص‌ها، افسردگي شديد وگاه همراه با خودكشي، ايجاد روابط نا سالم، افزايش جرايم توسط نمايش تصاوير خشونت بار، ترويج عقايدو فرقه های نادرست وغير اخلاقي مثل شيطان‌پرستي، از بين رفتن قبح روابط غير اخلاقي در بين مردم، نابود كردن فرهنگ مردم جهان، اعم از سنت‌ها، آداب ورسوم، تلاش برايجاد هيجانات، خوشی‌ها، تفريحات، سرگرميهاي كاذب در بين مردم، ايجاد فرهنگ مصرف وتبليغ كالاهاي غربي و دور نگه داشتن مردم از خود كفايي، سست شدن بنيان خانواده، ترويج فرهنگ ابتذال و بي حجابي وبي حيايي، ترويج هوس خواهي وتنوع طلبي، فراموشي معاد از آسیب های ماهواره است.
 
پادزهر انسان حضور شیطان و وسوسه های درونی نفس است
 
حجت الاسلام والمسلمین حسن غفاری فربااشاره به اینکه هر انسانی علاوه بر داشته های معنوی باید آسیب های معنوی را هم شناسایی کند، اظهار داشت: پادزهر انسان حضور شیطان و وسوسه های درونی نفس است.
 
عضو هئیت علمی موسسه آموزش حوزوی امام رضا(ع) و جامعه شناس و کارشناس علوم اجتماعی، افزود: ماهواره ها به عنوان آزمایش شدن انسان، مستقیم در قلب او وسوسه می کند.
 
وی عنوان کرد:  شیطان، انسان های شیطان صفتی را مثل خودش تربیت می کند و برای هر نسل، فرهنگ، جنس و صنف برنامه های آسیب رسانی متناسب طراحی می کند.
 
غفاری فر تصریح کرد: امروزه یکی از نوین ترین برنامه اشتغال کاذب، غفلت زدایی جوانان؛ معقوله رسانه های منحرف جدید مثل ماهواره و... است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری