کد خبر: 11730

آمارها نشان می‌دهد واردات گندم در هشت ماه امسال بیش از ۶۷ درصد رشد داشته و نیز واردات از کشورهای امارات و چین به ترتیب بیش از ۳۰ و ۴۳ درصد بوده است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، در ۸ ماهه سال جاری گندم با یک میلیارد و ۲۹۹ میلیون دلار به سهم ارزشی ۳.۷۹ درصد عمده‌ترین کالای وارد کشور بوده که در مقایسه با مدت مشابه خود از لحاظ ارزش ۶۷.۴۰ درصد رشد داشته است.


برنج نیز دومین محصول وارداتی بوده که یک میلیارد و ۲۸ میلیون دلار برآورد شده و نسبت به مدت مشابه سال قبل منفی ۳۶.۳۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

سومین قلم عمده وارداتی وسایل نقلیه و موتور پیستونی بوده که ۵۱.۹۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد نشان می‌دهد و کنجاله سویا و ذرت دامی به ترتیب از لحاظ ارزشی منفی ۱۵.۸۹ و منفی ۴.۷۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

۵ کشور عمده وارداتی طی این مدت امارات متحده عربی بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش دلاری ۳۰ درصد رشد داشته و نیز ارزش واردات از کشور چین ۴۳.۳۳، جمهوری کره ۱۱.۲۵، هند منفی ۲.۷۶ و ترکیه ۱۱.۸۳ درصد بوده است.

متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی ۱۳۰۸ دلار بوده که نسبت مدت مشابه سال قبل ۱۲.۵۷ کاهش داشته است.

بر اساس گزارش گمرک ایران تراز بازرگانی خارج کشور بدون احتساب نفت، گاز و خدمات با ۸۵ کشور دنیا منفی و با ۹۴ کشور مثبت بوده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری