۱۶ آذر روز استکبار ستیزی جنبش دانجشویی در کشور ماست. ۱۶ آذر یادآور شهادت مظلومانه دانشجویان دانشگاه تهران در سال ۱۳۳۲ دراعتراض به ورود نیکسون معاون رئیس جمهور آمریکا به ایران قرباني شدند.

به گزارش قم خبر؛ بر همين اساس شاخه دانشجويان و جوانان جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي لازم مي داند نكاتي را مورد توجه قرار دهد:

۱- در بررسي جنبش هاي اجتماعي يكي از جنبش‌هاي پيشرو در جوامع مختلف، جنبش دانشجويي است كه نقش موثري در پيشبرد مطالبات و آرمانهاي هر جامعه اي داشته و دارد. در مبارزات تاريخي ملت ايران مخصوصا در طول مبارزات ستم شاهي و ضد استكباري ملت ايران به رهبري امام خميني و امام خامنه اي تاكنون، حضور چشم گير و فعال جنبش دانشجويي در شكل هاي مختلف، قابل توجه است و نشان داد كه اسلام و انقلاب حرف هاي جدي و اساسي در حوزه دانشجو و دانشگاه دارد.

۲- آنچه از تاريخ جنبش دانشجويي در لابه لاي مبارزات ملت ايران و هدايت هاي رهبر معظم انقلاب مي توان دريافت آن است كه جنبش دانشجويي همواره بايستي در تراز آرمانها و ارزش هاي انقلاب حركت كند تا بتواند نقش پيشرو بودن خود را در رشد و پيشرفت ايران اسلامي ايفا نمايد. شاخه دانشجويان و جوانان جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي بر اين باور است كه جنبش دانشجويي در شرايط كنوني لازم است شاخص هاي زير را بيش از گذشته مورد توجه و تبيين قرار دهد:

الف- استكبارستيزي:

با گذشت بيش از شش دهه از اين حركت، همچنان همگان سه دريا خون را نماد مبارزه با استكبار مي‌پندارند. بايد اذعان داشت كه براي ايستادگي در مقابل زورگويان عالم و قدرتهاي استكباري نه سه قطره خون كه هزاران خون دانشجويان ايراني بر زمين ريخته شده كه استمرار آن با حركت انقلابي شهيد علم الهدي در دوران دفاع مقدس و بعد از آن شهيد احمدي روشن ها تداوم يافت. با گذشت بيش از شش دهه از ۱۶ آذر ۳۲ تا ۱۶ آذر ۹۳، همچنان همگان سه دريا خون را نماد مبارزه با استكبار مي‌پندارند. بر همين اساس نيز هست كه «زدودن روحيه استكبارستيزي» و «مخالفت با گفتمان نظام سلطه» در قشر جوان جامعه و به ويژه دانشجويان، يكي از مهم‌ترين اولويت‌هاي اتاق فكر جريان مخالف گفتمان انقلاب در طول سال‌هاي اخير بوده كه علي رغم تحركاتي در سال هاي ۷۸ و ۸۸، خوشبختانه همچنان جريان اصلي دانشجويي، ضد ظلم و استكبار جهاني است.

ب- آرمان خواهي واقع بينانه:

آرمان‌گرايي در عين اين كه واقعيت‌ها نيز ديده شود از ضروريات جنبش دانشجويي است.جنبش دانشجويي توجه دارد كه تحقق آرمان گرایی و آرمان خواهی را سرمایه‌های معنوی و مادی یك سرزمین مشخص می‌سازد. اگر آرمان گرایی با واقع بینی و واقع نگری همراه باشد، می‌تواند تحقق و عملی گردد، ولی اگر آرمان خواهی بدون توجه به منابع و امكانات موجود و چشم پوشی از موانع و مشكلات موجود باشد، نه تنها هرگز تحقق پیدا نخواهد كرد، بلكه انسان را در هاله ابهام و رؤیا قرار می‌دهد.

ج- كمك به پيشرفت علمي كشور:

اكنون بيشترين بار پيشرفت علمي كشور بر دوش اقشار دانشگاهي مخصوصا دانشجويان است. به مدد سياستگزاري هاي بيست ساله رهبر معظم انقلاب و هدايت جريانهاي علمي و دانشگاهي كشور، ایران در سالهاي گذشته، رتبه اول منطقه در تولید علم جهان را نیز داراست و جایگاه آن از کشورهایی مانند فدراسیون روسیه، سوئیس، ترکیه و سوئد در این رده بندی بالاتر بوده است. گرچه متاسفانه در يكساله اخير اين شاخص به دليل نگاه سياست زاده مسوولين وزارت علوم دچار آسيب شده است اما جريان دانشجويي با آسيب شناسي مستمر خود از فضاي علمي كشور درصدد است خسارت يكساله گذشته را جبران نمايد.

د- مبارزه با فقر، فساد و تبعيض و ضديت با اشرافيگري

فساد یکی از عواملی است که باعث دلسردی مردم از حکومت‌ها مي‌شوند لذا به همین دلیل مقام معظم رهبری از همه خواهان مبارزه با فساد مي‌شود. همچنين به دليل مبارزه انقلاب اسلامي با خلق و خوی اشرافی‌گری در مسئولان مقام معظم رهبری از دانشجوی انقلابی مبارزه با اشرافی‌گری را می‌خواهد. ايشان مي‌فرمايند: «آرمان‌گرایىِ جوان ایرانىِ ما عبارت است از ترسیم آینده‌اى با این خصوصیات. ما نظام و کشورى مى خواهیم که پیشرفته باشد و مردم آن دانشمند و بیدار و زنده باشند؛ غفلت زده و خواب‌آلوده نباشند؛ کشور برخوردار از عدالت باشد؛ مبراى از فساد باشد؛ طبقه اشراف بر آن حاکمیت نداشته باشد - چه اشراف سنتى، چه طبقه جدیدى که ممکن است اسمشان اشراف نباشد، اما در واقع اشراف باشند ».

همچنين در اين راه مي توان به ديگر شاخصه هاي جنبش اصيل دانشجويي از جمله حضور دائي در صحنه مبارزه و پيكار با دشمن، عدالت خواهي، صداقت، صداقت، آزادگي و رهايي از وابستگي‌هاي گوناگون، حاكميت تفكر، بينش عميق و فهم منطقي و.. اشاره كرد و در اين راه الزاماتي چون تحرك و نشاط علمي، ايمان، تقوا، تذهيب نفس، صراحت، ايستادگي، مقاومت، كوشش و مبارزه با جمود، تحجر و حفظ استقلال فرهنگي را مدنظر دارد.

۳- ريل گذاري يكسال گذشته مسوولين ارشد وزارت علوم، ميدان دادن به عناصر فعال در فتنه ۸۸ بود. متاسفانه عده اي ساختارشكن كه جز قدرت طلبي و ايجاد التهاب و آتش افروزي، ماموريت ديگري براي خود قائل نيستند با هدف ايجاد فضاي درگيري هاي بيهوده سياسي به جاي كرسي هاي آزاد انديشي، رشد علمي كشور را هدف گرفته اند. بي ترديد بايد فضاي بحث، گفتگو و تعاملات فكري در فضاي دانشگاهي كشور حاكم شود ليكن برخي مار مي كشند و صرفا تنش و درگيري را در فضاي دانشگاه مي پسندند كه از اين رهگذر، متاسفانه نشاط علمي كشور را دچار آسيب جدي كرده و دانشجويان فعال در عرصه علمي كشور به حاشيه رانده شده اند. اكنون اميدواريم با حضور وزير جديد علوم جناب آقاي دكتر فرهادي كه با راي قاطع و البته مشروط نمايندگان مردم، شاهد آن باشيم كه به مناسبت روز دانشجو، مجددا دانشگاه به ماموريت اصلي خود در رشد و پيشرفت علمي كشور و ايجاد فضاي آزاد انديشي باز گردد و با خروج ساختارشكنان، التهاب آفرينان و فعالين فتنه ۸۸، فضاي آرامش، تعامل و همگرايي را بر دانشگاههاي كشور حاكم نمايند.

۴- متاسفانه از ابتداي حضور آقاي دكتر روحاني رييس جمهور محترم در فضاي دانشگاهي كشور، هيچگاه از نزديك با دانشجويان گفتگو نكرده و «متكلم وحده» بوده اند. ايشان بايستي سعه صدر داشته باشند و مانند بزرگان نظام، در جلسه اي صميمي با طيف هاي مختلف دانشجويي، باب انتقاد از دولت را خود آغاز كنند. رياست محترم دانشجويي بايستي حضور در فضاهاي دانشجويي را به گونه اي برنامه ريزي كنند كه تلقي آن نباشد كه همچنان در رقابت هاي انتخاباتي هستند و صرفا هوادارانشان در آن جلسه حضور دارند. رهبر معظم انقلاب براي برپايي كرسي هاي آزاد انديشي و افزايش روحيه مطالبه گري از مسوولين، همواره خواسته اند دانشجويان ميدان دار باشد. اميدواريم اين مسير با تدبير آقاي روحاني، فصل جديدي را در عرصه دانشگاهي كشور، حاكم نمايد.

در پايان شاخه دانشجويان و جوانان جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي ضمن گراميداشت شهداي دانشجو مخصوصا شهداي ۱۶ آذر ۳۲، شهداي دوران دفاع مقدس و شهداي هسته اي كشورمان بر اين تاكيد مي كند كه ۱۶ آذر هر سال به تاریخ معاصرایران گره خورده است؛ روزی که درآن حتی اختلاف عقیده ها وسلیقه ها نیزبه یکپارچگی در اهداف و مقاصد انجامیده و همه یک صدا و در راستای تحقق اهداف ضد استعماری و ضد استکباری شان، شعار «مرگ بر آمریکا» را سر مي دهند.

شاخه دانشجويان و جوانان جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي
۱۶ آذر ۱۳۹۳

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری