کد خبر: 11512

یک چشم‌پزشک بازگشت مژه‌ها به داخل چشم و خراش قرنیه را نتیجه درمان نشدن تراخم عنوان کرد.

به گزارش قم خبر ؛ هرمز شمس، چشم‌پزشک در گفت و گو با فارس تراخم را نوعی عفونت مزمن چشم دانست که نخست ملتحمه یعنی غشای نازکی که بخش داخلی پلک را می پوشاند و سپس بخش تحتانی سفیدی چشم را مبتلا می‌کند و پس از آن عفونت به دیگر بافتهای پلک و قرنیه سرایت می‌کند.

وی تصریح کرد: عامل ایجاد تراخم باکتری ریزی به نام کلامیدیا تراکوماتیس است که تا زمان کشف آنتی بیوتیک‌ها، عامل اصلی کوری بود و بیماری خطرناکی به شمار می‌رفت.

شمس افزود: ابتلا به تراخم و درمان آن ایمنی دائمی در فرد ایجاد نمی‌کند و امکان عود مجدد وجود دارد و بیشترین شیوع نیز در کودکان دیده می‌شود که معمولاً کم عارضه است اما در بزرگسالان معمولاً حاد بوده و عوارضی در پی دارد.

این چشم‌پزشک با اشاره به شیوع بیشتر تراخم در زنان در قیاس با مردان گفت: این بیماری در صورت درمان نشدن عامل از بین رفتن بینایی فرد می‌شود.

وی دست آلوده، آب آلوده، حوله و گرد و غبار را از روش‌های انتقال این بیماری عنوان و تصریح کرد: انتقال این بیماری با تماس مستقیم صورت می گیرد، بنابراین تماس کودکان، والدین و اعضای خانواده به راحتی موجب انتقال بیماری خواهد شد.

شمس افزود: درد و ورم پلک ها، ترشح، اشک ریزش، ترس از نور، پرخونی چشم و تاری دید از علائم اولیه بیماری تراخم هستند و تمام این نشانه‌ها در قسمت بالایی ملتحمه و قرنیه شدیدتر از بخش پایینی هستند.

این چشم پزشک گفت: برای پیشگیری از ابتلا به تراخم باید بهداشت فردی را رعایت کرد و در مواقعی که به دلیل گرد و غبار و آلودگی، مخاط چشم تحریک و سبب ایجاد ترشح می‌شود، می‌توان ابتدا با چای دم‌کرده و صاف شده چند بار چشم را شست و شو داد تا گرد و غبار از چشم خارج شود و در صورت حل نشدن مشکل باید به چشم پزشک مراجعه کرد.

وی عوارض تراخم در صورت درمان نشدن را برگشتن مژه‌ها به سمت داخل چشم، خراش قرنیه و در نهایت کدر شدن آن و در آخر نابینایی دانست.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری