کد خبر: 11309

گزارش قم خبر از درس مراجع/

صبح امروز در درس مراجع عظام تقلید در مسجد اعظم حرم حضرت معصومه (س) مسائلی همچون امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، خطر جریانات افراطی تکفیری در منطقه و اهیمت پیاده روی عظیم اربعین حسینی مورد صحبت مراجع بود.

به گزارش قم خبر، صبح امروز در درس مراجع عظام تقلید در مسجد اعظم حرم حضرت معصومه (س) مسائلی همچون امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، خطر جریانات افراطی تکفیری در منطقه و اهیمت پیاده روی عظیم اربعین حسینی مورد صحبت مراجع بود.

آیت الله سبحانی:  خودسازی مهم‌ترین مرتبه امربه معروف است

آیت الله جعفر سبحانی در درس خارج از فقه که در مسجد اعظم حرم کریمه اهل بیت (س) با اشاره به اهمیت امر به معروف و نهی از منکر در جوامع، اظهار داشت: در کشور باید امر به معروف و نهی از منکر باید وجود داشته باشد، زیرا امر به معروف اساس تعالی جامعه است.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به اینکه امیرالمومنین(ع) می فرمایند من پیشوای شما هستم، البته پیشوایی مراتبی دارد و من باید خودم را در مرحله نخست اصلاح کنم، تصریح کرد: فردی که می خواهد امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه نهادینه کند باید  در مرحله نخست خودش را اصلاح کند و بعد از آن به ترویج امر به معرف و نهی از منکر بپردازد.

آیت الله سبحانی با اشاره به انتشار اسلام در سایر کشورها، عنوان کرد: اسلام در همه کشورها وجود نداشت، بلکه از طریق تجار با ایمانی که معامله اسلامی داشتند دین در کشور ها رواج یافت.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره اهمیت خودسازی و اصلاح خود، گفت: اگر قرار باشد در جامعه اثرگذار شویم بهتر است در مرحله نخست خود سازی داشته باشیم زیرا اگر هر فرد در مرحله نخست رفتارش را اصلاح کند همه امور اصلاح می شود، آمران به معروف و ناهیان از منکر از منابع مهمی مانند کتاب های شهید ثانی استفاده کنند تا با چگونگی امر به معروف و نهی از منکر آشنا شوند.

وی خاطرنشان کرد: مسئله امر به معروف و نهی از منکر در کشور مطرح شده است اما شیوه اجرای آن مهم است که در این باره مجلس باید چاره ای داشته باشد.

آیت‌الله مکارم شیرازی: تکفیری‌ها نمی‌توانند وصله خشونت را به اسلام بچسبانند

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی نیز  در درس خارج فقه خود با اشاره به اینکه عزاداری تنها اظهار عشق و ارادت به اهل‌بیت(ع) نیست، گفت: شیعه باید با رفتار و اعمال خود حافظ مکتب ائمه باشد، بنابراین وظیفه شیعیان در برابر دشمنان ایستادگی برای حفظ مکتب اسلام است.

وی با اشاره به اینکه خداوند در قرآن می‌فرماید، ایمان سر زبان نیست، ایمان در دل است و آثار آن در همه وجود افراد مشخص می‌شود، خاطرنشان کرد: مسئله شیعه اهل‌بیت(ع) بودن چیزی نیست که در زبان باشد، محبت اهل‌بیت(ع) و ولایت در دل‌ها باید باشد. برخی از افراد آبروی شیعه را می‌برند، نزاع‌های خانوادگی، بدحجابی، رباخواری، تقلب و رشوه در جوامع نشان دهنده حفظ مکتب اهل‌بیت(ع) نیست، زیرا این کارها سبب آسیب به تشیع است.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به اشاره به برخی از آیات قرآن به امام مهدی(عج)، گفت: اگر آب در زمین فرو رود چه‌کسی می‌تواند به شما آب گوارا دهد، این آیه نشان دهنده غیبت و ظهور امام مهدی(عج) است، بنابراین هرچقدر آلوده‌تر باشیم مانع ظهور امام مهدی(عج) هستیم، پس برای اینکه حافظ مکتب اهل‌بیت شویم باید بازار، رسانه و ادارات را اصلاح کنیم.

وی با اشاره به آثار برگزاری کنگره خطر جریان‌های تکفیری‌ها، بیان کرددست یاری خداوند سبب شد تا این کنگره به‌خوبی برگزار شود و شب گذشته نیز از همکارانی که در برپایی این کنگره کمک کردند نیز تقدیر شد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به مهم‌ترین آثار برگزاری کنگره خطر جریان‌های تکفیری در قم، تأکید کرد: این کنگره سبب شکل‌گیری سنت حسنه‌ای شد که از آن اقتباس شده و امروز و فردا نیز در مصر کنگره‌ای بر ضد جریان‌های تکفیری برگزار شده است و نماینده ایران نیز در آنجا حضور دارد، البته در سوریه و عربستان هم این کنگره برگزار می‌شود.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به اعلام انزجار عمومی علما در این کنگره، خاطرنشان کرد: برگزاری این کنگره سبب شد تا همه نفرت خود را از این گروهها اعلام کنند، وقتی که روشنگری علما جهانی شد دیگر کسی فریب این گروه‌ها را نمیخورد.

آیتالله مکارم شیرازی اظهار کرد: حضور علمای 80 کشور سبب ایجاد وحدت همگانی و تکیه بر مشترکات شد، البته دنیا فهمید تکفیری‌ها از ما نیستند زیرا اسلام دین رحمت است و تکفیری‌ها نمی‌توانند وصله خشونت را به اسلام بچسبانند.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به بازخورد برگزاری این کنگره، تصریح کرد: نیروها‌ی رزمنده با برگزاری کنگره خطر جریان‌های تکفیری تقویت روحیه شدند، وقتی رزمندگان از حمایت علمای اسلام باخبر شوند روحیه می‌گیرند زیرا جنگ پبش از آنکه خون بگیرد، روحیه می‌گیرد.

وی تأکید کرد: برگزاری این کنگره سبب ارتقای جایگاه قم در عالم شد، قم آبرومند است اما برگزاری کنگره خطر جریان‌های تکفیری سبب ارتقای جایگاه قم شد، البته در برگزاری این کنگره همه دوستان همکاری کردند اما لطف خداوند مقدم بر همه‌چیز است.

آیت الله نوری همدانی: اجتماع میلیونی زائران اربعین دشمن را هراسان می‌کند

آیت الله حسین نوری همدانی نیز با بیان اینکه شأن و جایگاه علما تنها در بیان کردن احادیث و روایات معصومان(ع) نیست، عنوان کرد: وظیفه علما روشنگری و فریادگری دربرابر ظلم و استبدادها است، علما باید ظلم و جور را فریادگری کنند.

وی با تاکید به دوران 25 سال خانه نشینی امیرالمومنین(ع)، تصریح کرد: در آن 25 سال خانه نشینی امیرالمومنین(ع) مشروعیت وجود داشت، اما مقبولیت وجود نداشت و بعد از گذشت 25 سال مقبولیت حاصل شد و مردم سمت ایشان رفتند.

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به اهمیت زیارت اربعین، گفت: این اجتماع میلیونی زائران اربعین حسینی  غرب را دچار هراس و حشت شدید کرده است و این نشان دهنده ابهت و عظمت اسلام است، زیرا در دنیا چنین جمعیتی وجود ندارد که در یک نقطه بیش از 20 میلیون نفر تجمع کنند، این نشان دهنده قدرت اسلام و برای دشمنان اسلام این تجمع پر خطر است.

آیت الله نوری همدانی تاکید کرد: علاقه مردم به زیارت اربعین مبین قدرت اسلام و ولایت است که مردم را با وجود خطرات به عراق می‌‌کشاند، زیرا در اربعین جمعیتی پنج برابر حج حاضر می‌شوند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری