کد خبر: 11181

دبیر اجرایی بیست و چهارمین کنگره چشم پزشکی سن ابتلا به بیماری AMD را بیش از ۵۰ سال و نشانه آن را کاهش دید مرکزی دانست.

به گزارش قم خبر ؛ مسعود ناصری پور دبیر اجرایی بیست و چهارمین کنگره چشم پزشکی در گفت و گو با فارس درباره مباحث مطرح شده اظهار کرد: یکی از بحث‌های مطرح شده در روز پیش کنگره بیماری AMD یا پیری پرده شبکیه است که یک بیماری چشمی است و دید مرکزی فرد را کاهش می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: از آنجا که دید اصلی دید مرکزی است با وجود باقیماندن دید محیطی بخش زیادی از دید فرد از بین می‌رود.

ناصری پور گفت: این بیماری در نژادهای مختلف و مناطق مختلف متفاوت است اما در کل افراد میانسال دارای سن بیش از ۵۰ سال را در بر می‌گیرد و فرد باید به محض کاهش دید مرکزی به چشم پزشک مراجعه کند چرا که هر چه زودتر به پزشک مراجعه شود درمان بهتر و ساده تر صورت می‌گیرد.

این چشم پزشک تصریح کرد: درمان بیماری پیری پرده شبکیه تزریق دارو به داخل چشم است که متأسفانه از آنجا که این داروها در انحصار کمپانی‌های خاصی است قیمت‌های بالایی دارد بنابراین چشم پزشکان در صدد هستند با کمترین هزینه و مصرف دارو بیماران را درمان کنند تا از تحمیل هزینه به بیمار یا نظام سلامت پیشگیری کنند.

وی افزود: شبکیه یک بافت کاغذ نازک پشت چشم است و سیگنال های بصری به مغز می فرستد که مرکز شبکیه ماکولا نام دارد که در بیماری AMD سلول‌های این بخش تجزیه شده و بینایی مرکزی به تدریج از بین می‌رود.

ناصری پور گفت: این بیماری دو نوع خشک و تر دارد که ۹۰ درصد مبتلایان به نوع خشک این بیماری مبتلا هستند که در این نوع از بیماری رسوبات زرد رنگی در ناحیه مرکز بینایی تشکیل می‌ شود که خوشبختانه این نوع پیشرفت بسیار کندی دارد و ممکن است سبب تاری مختصر و یا شدید بینایی گردد.

این چشم پزشک تصریح کرد: نوع مرطوب این بیماری که ۱۰ درصد مبتلایان را در بر می گیرد عروق خونی نابجا در زیر شبکیه ناحیه ماکولا ایجاد می‌شود و از آنجائی که این نوع عروق جدید شدیداً شکننده هستند، سبب نشت مایع و خون به ناحیه زیر ماکولا می شوند و در نهایت سبب از بین رفتن سلولهای حساس این ناحیه می شود که به افت شدید بینایی منجر خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در روز پیش کنگره گروه بیماری‌ها و جراحی شبکیه، قرنیه، گروه جراحی پلاستیک، استرابیسم و گلوکوم یا آب سیاه آخرین دستاوردها و تازه‌های این گروه‌های چشمی را ارائه می‌دهند و بزرگان این رشته موارد بحث برانگیز در این زمینه ها را مورد بررسی قرار خواهند داد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری