کد خبر: 11164

قم خبر گزارش می دهد:

آیت الله مدرس(ره) از نظر علم یکی از مجتهدین مسلط در دوران خودشان بودند و چهره علمی برجسته در حوزه علمیه قم و نجف بودند.

به گزارش قم خبر، او از کودکی نور معرفت را آموخت، از کودکی قناعت کردن را یاد گرفت و از کودکی دنیا را با تمام زرق و برقش به آخرتی زیبا فروخت، او برای دفاع از اسلام از لباس روحانیت هم گذشت و خط شکن در ورود روحانیت در عرصه سیاسی شد و گفت" سیاست ما عین دیانت ماست"
 
مدرس و کودکی او
 
از همان دوران کودکی پدرم به ما یاد می داد که خود را به غذای کم و چشیدن طعم تلخ گرسنگی عادت دهیم؛ چرا که با خالی نگهداشتن اندرون بهتر می توان نور معرفت را دید.
لباس خود را تمیز نگه داریم و خودمان را برای تهیه لباس نو به زحمت نیندازیم. پدرم همیشه به ما می گفت که در خوردن و خوابیدن زیاده روی نکنیم، چون انسان قانع هیچ وقت تسلیم زور نشده و در برابر زر و زیور دنیا، وسوسه نمی شود.»
 
دوران کودکی سید حسن در زواره و سرابه سپری گشت و با مهاجرت به قمشه، پدرش وی را به سید عبدالباقی - جد سید حسن مدرس - سپرد تا در تعلیم و تربیت فرزند خویش همت بگمارد.
پدر و جدش به تربیت صحیح این کودک و رشد جنبه های روحی وی اهمیت خاصی می دادند و همت آنان بر این بود که سید حسن به صورت انسانی صالح و رها از وابستگی های دنیوی تربیت شود.
 
سید عبدالباقی که از زواره به قمشه مهاجرت کرده بود، بیشترین نقش را در تعلیم و تربیت نوه خود ایفا نمود و او را در مسیر علم و تقوا هدایت کرد.
 
وی علاوه بر آنکه در زمان حیات خویش تعلیم و پرورش سید حسن را متکفل شده بود، ضمن وصیتنامه ای، او را به ادامه تحصیل علوم دینی و باقی ماندن در لباس طلبگی تشویق و سفارش نمود.
 
پدر وی نیز عالم و مبلغ متعهدی بود که حیات خویش را وقف خدمت به اسلام و بویژه شیعیان نمود ، به همین جهت بیشتر ایام سال را دور از دیار و خانواده ( برای نشر اسلام و ارشاد مردم ) به سر می برد.
 
او گرچه از لحاظ مالی در تنگنا بود؛ اما معنویتی خاص و روحانیتی ویژه داشت. سید حسن 19 بهار از عمر خود را پشت سر نهاده بود که پدرش را از دست داد.
 
مدرس در خدمت اساتید برتر
 
شهید مدرس درباره پدرش می گفت: «او از ما می خواست که اجداد پاکمان را سر مشق قرار دهیم، به ما می گفت صبر و بردباری را از رسول گرامی اسلام صلی الله علیه وآله، شجاعت و قناعت را از علی بن ابیطالب (ع)، و عدم تسلیم در برابر ستم را از سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع)، بیاموزیم .
 
سید حسن به مدت 13 سال تمام در حوزه علمیه اصفهان اقامت گزید و شب و روز به فرا گرفتن علوم اسلامی و معارف شیعی مشغول بود، چنانکه خود می گوید:«در مدت 13 سال، حضور بیش از 30 استاد را در علوم گوناگون درک کردم.»
 
مدرس در محضر آخوند ملا محمد کاشی کتاب شرح لمعه در فقه و پس از آن قوانین و فصول را در اصول تحصیل نمود و در ایام محرم، صفر و ماه مبارک رمضان  که درس استاد تعطیل می شد، به طور خصوصی نزد ایشان به خواندن کتابهای: شرح هدایه، شرح منظومه ، شوارق و شواهد ربوبیه می پرداخت. به طوری که این علوم را در خلال این مدت، به طور کامل فرا گرفت.
یکی از اساتید ی که مدرس، حکمت و عرفان و فلسفه را نزد وی آموخت، عارف و حکیم نامدار «میرزا جهانگیرخان قشقایی» است.
 
مدرس در طول این مدت در حضور آیات عظام: سید محمدباقر درچه ای و شیخ مرتضی ریزی و اساتید دیگر در فقه و اصول به درجه اجتهاد رسید و بویژه در اصول، آنچنان مهارتی یافت که توانست تقریرات مرحوم ریزی را که مشتمل بر 10 هزار سطر بود، بنویسد.
 
ایام تحصیلات مدرس در نجف با نهضت مشروطه و مبارزه مردم ایران با استبداد مصادف بود، او این حوادث را در نظر داشت و با دقت و نگرش عالمانه، وقایع این نهضت مردمی را مورد تحلیل و بررسی قرار داد.
 
مدرس، مجاهدی شکست ناپذیر
 
مرحوم شیخ حسنعلی اصفهانی – عارف مشهور- در ضمن بیان خاطراتی که برای عبدالعلی باقی، مؤلف کتاب «مدرس، مجاهدی شکست ناپذیر» بیان کرده، می گوید: «روزی در نجف طلبه ای به اتاق ما آمد، من وم درس هم حجره بودیم، آن طلبه دچار سر درد شدیدی شده بود و مدت یک هفته تبش قطع نشده بود. مدرس دست به پیشانی او گذاشت و آیه نور را قرائت کرد.
با تمام شدن آن آیه سر درد و تب او قطع شد. تمام ایامی که من با او بودم، نماز شبش ترک نشد. او اهل نماز ودعا و مطالعه بود. من شنیدم که یکی از اهالی خواف در زندان دچار تب شدیدی شده و به خدمت آقا می رود، مدرس هم پیراهن خود را به تن او می پوشاند و او شفا می یابد.»
 
آیت الله حاج سیدمحمدرضا بهاءالدینی رحمه الله می گوید: «مرحوم مدرس یک رجل علمی و دینی و سیاسی بود و این گونه فردی مهمتر از رجل علمی و دینی است؛ زیرا این مظهر ولایت است که اگر ولایت و سیاست مسلمین نباشد، دیگر فروع اسلامی تحقق کامل نمی یابد.»
رفتار مدرس و تسلیم ناپذیری او در مقابل کارهای خلاف و امور غیر منطقی برای گروهی ناگوار بود، از اینرو تصمیم گرفتند به نحوی این روحانی مبارز را به قتل برسانند.
 
شهید مدرس در مورخ 8 شهریور 1304 ش. (دهم صفر 1344 هـ. ق.) در مجلس شورای ملی، ضمن نطق پرشور حکومت وهابیان را تهدید نموده و شدیداً مورد انتقاد قرار می دهد و آمادگی خود و مردم ایران را برای عزیمت به عراق و جلوگیری از تخریب اماکن مقدسه اعلام می نماید.
آیت الله مدرس(ره) در عرصه سیاست
 
آیت الله محمود رجبی بااشاره به شخصیت مرحوم آیت الله مدرس(ره)، اظهار داشت: آیت الله مدرس(ره) از نظر علم یکی از مجتهدین مسلط در دوران خودشان بودند و چهره علمی برجسته در حوزه علمیه قم و نجف بودند.
 
عضوجامعه مدرسین حوزه علمیه قم بابیان اینکه آیت الله مدرس(ره) استاد وارسته اخلاق بودند، افزود: آیت الله مدرس(ره) در عرصه سیاست احساس وظیفه کردند و از موقعیت علمی خودبه خاطر سیاست گذشتند.
 
وی آیت مدرس(ره) را از بصیرت بالایی دانست و گفت: توطئه دشمنان با بصیرت آیت الله مدرس(ره) نقش بر آب می شد.
 
آیت الله رجبی خاطرنشان کرد: آیت الله مدرس(ره) از شجاعت بالایی بر خوردار بودند و مستحکم و قوی با دیکتاتور زمان خود یعنی رضا خان مقابله کردند.
 
عضوجامعه مدرسین حوزه علمیه قم بابیان رضاخان در مقابله با آیت الله مدرس(ره) به ستوح آمده بود، عنون کرد: آیت الله مدرس(ره) در مقابله با دشمنان ودفاع از اسلام و دین از هیچ کس نمی ترسیدند و در رویارویی با رضا شاه با قدرتی وارد می شد که زبان زد خاص و عام بود.
 
انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری