کد خبر: 11107

به مناسبت شهادت غریب مدینه، قم خبر گزارش می دهد:

امام حسن (ع) نه اینکه توان پایداری با معاویه را نداشتند بلکه به علت جهل مردم از طرف حکومت معاویه و طمع ورزی آنان، یاران امام حسن (ع) انگشت شمار بودند و ایشان صلح با معاویه را بهترین مصلحت برای پایداری اسلام دانستند.

به گزارش قم خبر،امام حسن (ع ) فرزند امیرمؤ منان على بن ابیطالب و مادرش مهتر زنان فاطمه زهرا دختر پیامبر خدا (ص ) است.
 
امام حسن (ع ) در شب نیمه ماه رمضان سال سوّم هجرت در مدینه تولد یافت، وى نخستین
پسرى بود كه خداوند متعال به خانواده على و فاطمه عنایت كرد.
 
 رسول اكرم (ص ) بلافاصله پس از ولادتش، او را گرفت و در گوش راستش ‍اذان و در گوش چپش اقامه گفت. سپس براى او گوسفندى قربانى كرد، سرش را تراشید و هموزن موى سرش  كه یك درم و چیزى افزون بود نقره به مستمندان داد. پیامبر (ص ) دستور داد تا سرش را عطرآگین كنند و از آن هنگام آیین عقیقه و صدقه دادن به هموزن موى سر نوزاد سنت شد. این نوزاد را حسن نام داد و این نام در جاهلیت سابقه نداشت . كنیه او را ابومحمّد نهاد و این تنها كنیه اوست.
 
پیامبر اكرم (ص ) به حسن و برادرش حسین (ع) علاقه خاصى داشت و بارها مى فرمود كه حسن و حسین فرزندان منند و به پاس همین سخن على به سایر فرزندان خود مى فرمود: شما فرزندان من هستید و حسن و حسین فرزندان پیغمبر خدایند.
 
امام حسن (ع) هفت سال و خرده اى زمان جد بزرگوارش را درك نمود و در آغوش مهر آن حضرت بسر برد و پس از رحلت پیامبر (ص ) كه با رحلت حضرت فاطمه دو ماه یا سه ماه بیشتر فاصله نداشت ، تحت تربیت پدر بزرگوار خود قرار گرفت.
 
امام حسن (ع ) پس از شهادت پدر بزرگوار خود به امر خدا و طبق وصیت آن حضرت ، به امامت رسید و مقام خلافت ظاهرى را نیز اشغال كرد، و نزدیك به شش ماه به اداره امور مسلمین پرداخت . در این مدت ، معاویه كه دشمن سرسخت على (ع ) و خاندان او بود و سالها به طمع خلافت (در آغاز به بهانه خونخواهى عثمان و در آخر آشكارا به طلب خلافت ) جنگیده بود؛ به عراق كه مقر خلافت امام حسن (ع ) بود لشكر كشید و جنگ آغاز كرد.
 
امام حسن (ع ) از جهت منظر و اخلاق و پیكر و بزرگوارى به رسول اكرم (ص ) بسیار مانند بود.
 
شخصیت امام حسن مجتبی (ع)
 
سید جلال رضوی مهر بااشاره به اینکه مردم بعد از امیرالمومنین(ع) در حکومت امام حسن(ع) همان حکمت و سیره حضرت علی (ع) را یافتند، اظهار کرد: امام حسن (ع) نه اینکه توان پایداری با معاویه را نداشتند بلکه به علت جهل مردم از طرف حکومت معاویه و طمع ورزی آنان، یاران امام حسن (ع) انگشت شمار بودند و ایشان صلح با معاویه را بهترین مصلحت برای پایداری اسلام دانستند.
 
وی تنهاترین سردار را زیباترین لقبی بود که برای امام حسن(ع) دانست و افزود: قبر امام حسن مجتبی (ع) از قربت خاصی برخوردار است، که تمام شیعیان تقاضای آن را دارند که قبرایشان از بارگاه و گنبدی برخوردار شود.
 
وی تصریح کرد: امام حسن (ع) با پیش بینی واقعه عاشورا لشکر 72 نفری را برای امام حسین(ع) آماده کردند.
 
رضوی مهر به شخصیت بلند مرتبه بودن علمی و حکایت از عصمت و تدبیر و حکیمانه بودن امام حسن مجتبی(ع) اشاره کرد و گفت: امام حسن (ع) آیات قرآن را تفسیر می کردند و احکام دین را رواج دادند.
 
15 تن از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) در قم
 
البته شهر مقدس قم میزبان نوادگان امام حسن مجتبی (ع) است، که بنا به گفته اداره کل اوقاف استان قم، شهرقم میزبان 15 تن از فرزندان و نوادگان امام حسن مجتبی (ع) است.
 
شوذب شیری علت وجود نوادگان امام حسن مجتبی در استان قم را خفقان دوران بنی امیه و عباسی، دانست و افزود: بسیاری از سادات و نوادگان ائمه اطهار(ع) از جمله فرزندان امام حسن (ع) به دیار قم سفر کردند و در این شهر و روستاهای اطراف آن اسکان یافتند.
 
«امامزاده ابوهاشم محمد(ع) و امامزاده ابوعبدالله(ع) شهر کهک، امام زاده سیده رقیه خاتون سلام الله علیها واقع در منطقه لنگرود، امامزاده ساریه خاتون سلام الله علیها واقع در روستای ساریه خاتون، امامزاده سیده کلثوم(س) روستای نایه، امامزاده حلیمه خاتون(س) واقع در منطقه لنگرود، امامزاده علی اکبر(ع) روستای ابرجس، امامزاده ام سلمه(س) واقع در روستای نایه، امامزاده ابوطالب عبدالله(ع) روستای ونان، امامزاده ابوطالب علی (ع) روستای کاسوا، امامزاده سیدعباس (ع) روستای جنداب، امامزاده مهدی (ع) روستای کاسوا، امامزاده ناصرین الدین علی (ع) واقع در چهار راه بازار شهر مقدس قم، امامزاده سیدعیسی (ع) روستای ونارچ، 15 تن از نوادگان امام حسن مجتبی(ع) هستند که در استان قم هستند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری