کد خبر: 11040

رئیس مرکز پیشگیری و ارتقاء «سلامت نسخه» از عدم پوشش چکاپ سلامت و در نهایت پرداخت میلیاردها هزینه درمان به دلیل عملکرد وارونه بیمه‌ها انتقاد کرد و گفت: کشور ما از لحاظ شیوع سرطان وضعیت مناسبی دارد و صحبت از سونامی سرطان منطقی نیست.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، رضا قلم قاش با اشاره به «عدم پوشش چکاپ سلامت و پرداخت میلیاردها هزینه درمان به دلیل عملکرد وارونه بیمه‌ها» اظهار داشت: مردم ایران به علت داشتن حس انسان دوستانه و خون گرمی نسبت به سایر ملل به شدت تحت تأثیر بار عاطفی منفی سرطان قرار دارند.

وی تنها راه مبارزه با اغلب سرطان‌ها را پیشگیری از ریزفاکتورهای خطر زا دانست و افزود: از آنجا که سرطان بارهای متفاوتی نظیر بار مالی بر جا می‌گذارد در دنیا با محاسبات جدی چکاپ را نسبت به درمان پیشی دادند؛ اما در کشور ما بار مالی به اندازه بار عاطفی سنگین نیست. ضمن اینکه متاسفانه برعکس بسیاری از کشورهای دنیا ،بیمه‌ها در کشور ما ازچکاب حمایت نمی‌کنند اما برای درمان سالانه چندین میلیارد تومان هزینه می‌کنند.

قلم قاش عنوان کرد: از نظر تیم درمانی همه از سرطان ضرر می‌بینند؛ حال فرقی نمی‌کند که یک خواننده یا فرد عادی بر اثر آن جانش را از دست بدهد. بنابراین به دلیل تأثیر منفی شدید که مرگ افراد به خصوص چهره‌های سرشناس بر مردم گذاشته و می‌گذارد روانشناسان و روانپزشکان باید روی این موضوع کار کنند و برای روان‌های آسیب دیده مردم مرحمی فراهم کنند.

رئیس مرکز چکاب نسخه با اشاره به اینکه لزومی به این همه ترس از سرطان وجود ندارد، اظهار داشت: زیرا با شناخت ریزفاکتورها می‌توان از وقوع آن جلوگیری کرد. برای نمونه سرطان معده که مرگ زودهنگام را به همراه دارد با ترک نخستین و مهم ترین فاکتور خطر یعنی سیگار جای نگرانی را می‌زداید.

قلم قاش ادامه داد: با دورشدن از فاکتورهای خطر، دیگر سرطانی در کار نخواهد بود. حال آنکه خوشبختانه کشورما درمیان سایر کشورهای دنیا از لحاظ جغرافیایی در منطقه بسیار خطرناک در زمینه سرطان قرار ندارد.

رئیس مرکز پیشگیری و ارتقاء «سلامت نسخه» با اشاره به اینکه کشور ما از لحاظ شیوع سرطان وضعیت مناسبی دارد و صحبت از سونامی سرطان منطقی نیست، گفت: آن اندازه که مردم فکر می کنند؛ سرطان خوفناک نیست، چراکه ۴۰ درصد سرطان‌ها به طور کامل قابل پیشگیری اند و ۴۰ درصد دیگر نیز قابل درمان هستند.

قلم قاش با اشاره به اینکه مردم باید هشدارها را جدی بگیرند در عین حال تأکید کرد: سیگار، قلیان و مخدرهای صنعتی به عنوان ریزفاکتورهای خیلی جدی محسوب می‌شوند که در پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان بسیار کلیدی به شمار می‌روند.

وی بیان کرد: همچنین مردم به صورت اشتباه بر این باورند که ضریب استرس بالایی دارند؛ در حالی که اینگونه نیست و خیلی هم در خطر نیستند؛ حال آن که دادن نمره کلی سلامت افراد با مراجعه به مراکز پیشگیری و ارتقاء سلامت که به عنوان مرکز چکاپ در دولت یازدهم به تصویب رسیده نیز امکان پذیر است.

رئیس انجمن توانبخشی قلبی ایران توصیه کرد: انجام چکاپ کار سختی نیست، حتی پزشکان عمومی هم می‌توانند آن را انجام دهند. بنابراین فقط مردم باید قبل از گرفتار شدن به بیماری‌ها به فکر بررسی و چکاب سالانه باشند.

به گفته قلم قاش متأسفانه خیلی از افراد به علت سرطان نمی‌میرند بلکه به دنبال ترس ناشی از آن جان خود را از دست می‌دهند، حال آن که ترس را باید کنار گذاشت، در کشور ما علم پیشرفت زیادی داشته که سرطان به راحتی قابل پیشگیری؛ مهار و درمان است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری