کد خبر: 11038

مدیر گروه طب دریایی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی آجا، اظهارداشت: مدیریت و نگهداری بیماران در سطح دریا، دانش و تخصص بالایی را می طلبد که این مهم در حوزه دانش مدیریت بهداری رزمی دریایی تعریف می شود.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، ناخدایکم پزشک دکتر شهرام اولیائی افزود: حضور موثر و مقتدرانه نیروی دریایی راهبردی در آب های بین المللی همواره مورد تاکید فرمانده معظم کل قوا بوده است و این حضور برای حفظ و صیانت از منافع کشورمان، حفظ امنیت خطوط مواصلاتی کشتیرانی و رساندن پیام صلح و دوستی به کشورهایی است که به اقتدار و منافع ملی و حاکمیت سرزمینی میهن عزیزمان احترام می گذارند. حضور ناوگان نیروی دریایی راهبردی در آب های منطقه ای و فرامنطقه ای مستلزم وجود نیروی انسانی سالم و توانمند برای انجام ماموریت های دشوار و مخاطره آمیز است و برای نیروی دریایی که یک نیروی تجهیزات محور محسوب می شود سلامت نیروی انسانی دارای اولویت ویژه است . بر این اساس دوری ناوگان عملیاتی ما نباید کوچک ترین خللی در ارائه کیفی ترین سطح خدمات بهداشتی و امدادی و درمانی ایجاد نماید.

مدیر بخش تحقیقات طب زیرسطحی و هایپربار پژوهشکده و مرکز تحقیقات طب دریا، گفت: به دلیل وجود بیماریهای اختصاصی در دریا خصوصا در محیط نامتعارف زیرسطح و هایپرباریک، توانمندی مدیریت و نگهداری بیماران در این شرایط دانش، مهارت و تخصص و تجربه بالایی را می طلبد که این مهم در حوزه دانش مدیریت بهداری رزمی دریایی تعریف می شود.

وی افزود: بهداری رزمی دریایی در حقیقت هنر مدیریت سلامت کارکنان عملیاتی نظامی شاغل در دریا و سواحل و هوادریا، با استفاده از دانش طب دریایی است . بهداری رزمی دریایی، قسمت مهمی از حلقه عملیات تاکتیکی یک نیروی راهبردی محسوب می گردد.

اولیائی ادامه داد: بهداری رزمی دریایی با استفاده از دانش طب دريايي سه هدف مهم را تعقيب می نمايد: نخست برنامه ريزي خدمات پيشگيرانه و بهداشت در دریا وبعد برنامه ریزی جهت مدیریت بحران و عملیات امداد و نجات، و بالاخره درمان بيماريهاي شغلي اختصاصی در سطح، زیر سطح و هوا دریاست.

وی گفت: از دهه ۱۹۶۰ شاخه جدیدی تحت عنوان پزشکی هایپربار به گستره وسیع دانشی این رشته افزوده گردید و درمان بسیاری از بیماریهای صعب العلاج و بعضا لا علاج مانند عفونتها ی مقاوم به درمان و سوختگی ها و... به وسیله اطاقهای فشار با استفاده از تنفس اکسیژن در فشار بالاتر از فشار اتمسفر امکان پذیر شد. که در این حوزه دانشی در نداجا فعالیتهای خوبی در دست اقدام است .

اولیائی اظهارداشت: بهداری رزمی در نیروی دریایی راهبردی بسیار مورد توجه بوده و پایش سلامت کارکنان عملیاتی، استفاده از فن آوریهای پیشرفته در حوزه سلامت مانند تله مدیسین و پزشکی از راه دور از نزدیک ترین واحدها تا دوردست ترین یگان های عملیاتی مامور به عملیات برون مرزی استقرار یافته است.

مدیر گروه طب دریایی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی آجا تاکید کرد: خدمات مردم یاری در کنار بهداری رزمی خصوصا در مناطق محروم از افتخارات نداجا محسوب می گردد که بحمد الله در این مناطق محبوبیت خوبی ایجاد نموده است. فعالیتهای آموزشی در دانشگاه و فعالیتهای پژوهشی هدفمند در حوزه بهداری رزمی جهت ارتقاء سطح سلامت در مراکز تحقیقاتی نیروی دریایی، دارای اولویت راهبردی است و نتایج و دست آوردهای تحقیقاتی در کنگره ها و همایش های ملی و منطقه ای بین المللی با رعایت مبانی امنیتی ارائه می گردد.

وی افزود: آخرین دست آوردهای علمی ما در این حوزه در سومین همایش ملی و اولین کنگره بین المللی بهداشت، امداد و درمان در شناورهای سطحی و زیرسطحی که از ۲۶ تا ۳۰ دی ماه ۹۳ توسط اداره بهداشت و امداد و درمان نداجا با همکاری سایر مراکز علمی در بندرعباس برگزار خواهد شد، به بحث گذاشته می شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری