کد خبر: 10861

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی گفت: ‌لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده تهیه شده و به زودی به دولت تقدیم می‌شود.

به گزارش قم خبر ؛ علیرضا طاری‌بخش در گفت‌وگو با فارس، افزود:‌ لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در ستاد مشورتی معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی با حضور جمعی از تشکل‌های غیر دولتی، صنفی و دانشگاهی بررسی شده است.


معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی افزود: در حال جمع‌بندی متن نهایی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده هستیم و به زودی برای تصویب تقدیم هیأت دولت می‌شود که پس از تصویب دولت باید به تصویب مجلس شورای اسلامی نیز برسد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نرخ مالیات بر ارزش افزوده ۸ درصد است که ۷ درصد آن نرخ عمومی مالیات و عوارض ارزش افزوده و یک درصد آن مربوط به مالیات سلامت است، گفت: اگر قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده تصویب شود، احتمالا از ابتدای سال ۱۳۹۵ اجرا می‌شود و همه این‌ها بستگی به تصویب مجلس دارد که نرخ مالیات بر ارزش افزوده را در قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده چه نرخی تعیین نماید.

طاری بخش در پاسخ به این سوال که برای برنامه ششم توسعه چه نرخی پیشنهاد شده است؟ گفت: بستگی به سیاست کلی دولت دارد، هنوز پیشنهاد خاصی ارائه نکرده‌ایم و تابع پیشنهاد دولت و تصمیم مجلس هستیم.

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی کشور مجری قانون است، گفت: سیاست‌های کلان در دولت تهیه و با تصویب مجلس اجرا می‌شود.

وی افزود: نرخ‌های بالا برای مالیات بر ارزش افزوده مناسب نیست و حتی برخی از کشورها که از ابتدا نرخ بالا در نظر گرفته بودند، بعدا نرخ مالیات را کاهش دادند، اما در عین حال هر تصمیمی که مجلس بگیرد، تابع و مجری قانون خواهیم بود.

طاری بخش گفت: نرخ مالیات بر ارزش افزوده در حال حاضر ۸ درصد است که ۵.۳ درصد آن مالیات و ۲.۷ درصد عوارض است که طبق قانون برنامه پنجم توسعه و قانون بودجه سال ۱۳۹۳ وصول می‌شود و در حال حاضر یک درصد از این مالیات صرف هزینه سلامت می‌شود که از این محل بخش عمده هزینه خدمات سلامت و بهداشت مردم تامین می‌شود.

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور افزود: در دوره تابستان بیش از ۲۶۵ هزار فقره اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دریافت شد که نسبت به دوره قبل حدود ۷ درصد رشد داشته است.

وی افزود: تحقق مالیات بر ارزش افزوده در ۸ ماه سال جاری ۹۵ درصد بوده و فقط در بخش مالیات بر ارزش افزوده نسبت به سال قبل، رشد آن ۸۰ درصد بوده است که بخشی از این رشد ناشی از افزایش ۲ درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده و تورم جاری اقتصاد کشور بوده است.

طاری بخش در پاسخ به این سؤال که آیا مؤدیان مشاغل چلوکبابی و اغذیه فروشی و فست فود مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند، گفت: صاحبان مشاغل دارای فعالیت‌ چلوکبابی و اغذیه‌ فروشی و ساندویچی و فست فود تاکنون برای اجرای قانون فراخوان نشده‌اند و طبعا حق دریافت مالیات و عوارض موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده را ندارند و چنانچه اقدام به دریافت مالیات نمایند، تخلف از مقررات و گران فروشی محسوب و سازمان تعزیرات حکومتی می‌تواند برابر مقررات موضوع را پیگیری و برخورد نماید.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری