کد خبر: 10815

قم خبر گزارش می‌دهد/

امام سجاد (ع) با ناملایمت‌ها و مشکلات و جسارت‌هایی که در شام به کاروان اسرا شد بار‌ها تکرار کرد سخت‌ترین جایی که بر ما گذشت در شام بود.

به گزارش قم خبر، فردا روز اول ماه صفر است، روزی که جز عذاب برای اسرای کربلا چیزی دیگری نگذشت، روز شادی و هلهله بنی امیه، روزی که سرهای به نیزه و اسرای به غل و زنجیر، حکایت داستان تلخ کربلا را به شادی دشمنان علی (ع) تبدیل کرده بود، روز انتقام جویی نصرانیان و یهودیان از اهل بیت علی ابی طالب (ع)، روزی که جسارت‌های بزرگی بر خاندان پیامبر (ص) شد.

یکی از مصائب رنج آور حادثه عاشورا، جریان اسارت اهل بیت امام حسین (ع) که در رأس آن‌ها اهانت‌هایی که به حضرت امام سجاد (ع) و حضرت زینب (ع) بود. که شیخ کفعمی و شیخ بهائی و دیگران نقل کرده‌اند که در روز اول ماه صفر سر مقدس حضرت امام حسین (ع) را وارد دمشق کردند، و آن روز بر بنی‌امیه عید بود.

عبیدالله بن زیاد پس از کسب تکلیف از یزید بن معاویه در خصوص اسرای کربلا، دستور اعزام آن‌ها را به سوی شام صادر کرد، طبری می‌نویسد: «عبیدالله بن زیاد دستور داد زنان و کودکان حسین (ع) را آماده کنند و دستور داد طوق آهنین به گردن علی بن حسین (ع) نهادند. سپس آن‌ها را همراه محفز بن ثعلبه عایذی و شمر بن ذی الجوشن روانه کرد که پیش یزید بروند»

سید بن طاوس در مورد این واقعه می‌نویسد: «وقتی اسرای کربلا نزدیک شهر دمشق رسیدند،‌ام کلثوم نزد شمر بن ذی الجوشن رفت و گفت: ما را از دروازه‌ای ببر که تماشاچیان کمتر حضور داشته باشند و به سپاه بگو این سر‌ها را از محل‌ها دور‌تر ببرند تا نگاه مردم کمتر به ما بیفتد. اما شمر در اثر خباثت و پلیدی که داشت دستور داد سر‌ها را بالای نیزه‌ها زدند و در میان محمل‌‌ها قرار دادند و آنان را از میان تماشاچیان عبور دادند»

جسارت‌های شامیان بر حق اهل بیت (ع)

حجت الاسلام و المسلمین سید جلال رضوی مهر بااشاره به سالروز ورود اسرا کربلا به شام، اظهارکرد: امام سجاد (ع) با ناملایمت‌ها و مشکلات و جسارت‌هایی که در شام به کاروان اسرا شد بار‌ها تکرار کرد سخت‌ترین جایی که بر ما گذشت در شام بود.

نائب رئیس مجمع نمایندگان حوزه علمیه قم به بزرگ‌ترین جسارتی که در حق اهل بیت پیامبر (ص) شد، اشاره کرد و افزود: بردن اسرای کربلا به میدان برده فروشان، بزرگ‌ترین جسارتی بود که درحق اهل بیت پیامبر (ص) درشام صورت گرفت.

وی ریختن زغال‌های آتشین از بالای بام‌ها بر سر اسرا کربلا را از دیگر شکنجه‌های دشمن بر اهل بیت (ع) در شام، دانست و گفت: اتفاقاتی که در شام افتاد برای امام سجاد (ع) و حضرت زینب و رقیه و سکینه (س) و تمامی اسرا سخت گذشت.

رضوی بااشاره به صحنه‌ای دلخراش در شام که منجر به شهادت حضرت رقیه شد، بیان کرد: کوبیدن چوب توسط یزید ملعون بر لب‌های امام حسین (ع) منشاء بیماری حضرت رقیه (س) و شهادت آن بانو شد.

نائب رئیس مجمع نمایندگان حوزه علمیه قم به جایگاه اسرا در شام اشاره کردو گفت: در آن تابستان سوزان سال ۶۱ ه. ق، دشمنان اهل بیت (ع) اسرای را در هوای گرم و سوزان و بدون سقف بر بالین آن‌ها جای داده بودند.

وی بااشاره به چرخاندن اسرا در کوچه‌های یهودیان و نصرانیان، تصریح کرد: دشمنان با چرخاندن اسرا در این کوچه‌ها می‌گفتند این‌ها اهل بیت کسی هستند که خیبر را فتح کردند و پدران شما را از بین بردند، اگر می‌خواهید از آن‌ها انتقام بگیرید، آن‌ها هم با سنگ و چوب بر صورت و بدن اسرا کوبیدند.

رضوی بابیان اینکه چرخاندان سر اباعبدالله الحسین (ع) و اسرا در شام و خرابه نشینی اهل بیت (ع) دشوار بود، افزود: با وجود این سختی اگر علم و صبر امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) نبود بقیه اسرا تحمل نمی‌آوردند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری