کد خبر: 10713

معاون دادستان قم:

معاون دادستان قم گفت: کودکان مظلومان جامعه هستند زیرا پدیده کودک‌آزاری از همان ابتدای تاریخ وجود داشته است، بنابراین به‌وسیله قانون باید از طریق قانون از کودک حمایت کرد.

به گزارش قم خبر، محمد علی نادیان با اشاره به فرازهایی از صحیفه سجادیه، اظهار کرد: امام سجاد(ع)  حضرت به خدا پناه می‌برد از زمانی که حق مظلومی از بین برود و نتواند از آن‌ها حمایت کند.

 

معاون دادستان قم، افزود: وقتی جرجی جرداق به حماسه کربلا اشاره می‌کند درباره شهادت حضرت علی‌اصغر(ع) می‌نویسد که کودک باکسی جنگ ندارد و همین شهادت سبب می‌شود که سند مظلومیت امام حسین در دنیا باشد.

 

وی تصریح کرد: کودکان مظلومان جامعه هستند و باید از این قشر جامعه حمایت شود، زیرا پدیده کودک‌آزاری از همان ابتدای تاریخ وجود داشته است، بنابراین به‌وسیله قانون باید از طریق قانون از کودک حمایت کرد.

 

نادیان با اشاره حامیان کودک، عنوان کرد: نخست پدر و جد پدری مسئولیت نگهداری از کودک است و بعدازآن دادستان به‌عنوان مدعی‌العموم هستند و بعد از قیم که در برخی موارد بهزیستی به‌عنوان قیم موقت هستند.

 

معاون دادستان قم حتی فردی که به دنیا نیامده در برخی از موارد امین برای او در نظر گرفته می‌شود و در قانون مدنی نیز برای حمایت از کودکان در نظر گرفته است، البته فرزندخواندگی برای حمایت است.

 

نادیان با اشاره به قوانین داخلی برای حمایت از کودکان، تاکید کرد: قانون مدنی در سال 1307 از کودکان حمایت کرده است، البته در کنار قانون حمایت خانواده، قانون گذرنامه، قانون مجازات اسلامی و قانون مجازات قاچاق انسان همه در راستای حمایت از کودک و نوجوان هستند.

 

معاون دادستان قم با اشاره به مباحث ولایت، عنوان کرد: اگر پدر صلاحیت نگهداری کودک را نداشته باشد بر اساس قانون حق ولایت از او خلع می‌شود و بر اساس آن نیز مشکلات در این زمینه رفع می‌شود.

 

وی با اشاره به قانون مبارزه به کودک‌آزاری، تصریح کرد: در قانونی که در سال 81 تصویب‌شده است به‌خوبی از حقوق کودک حمایت می‌کند البته اگر در این زمینه نیز برخی نواقصی است.

 

معاون دادستان قم با اشاره به نواقص قانونی، اظهار کرد: جهل به قانون مهم‌ترین معضل اجتماعی است که باید از بین برود، زیرا بعد از تصویب و انتشار آن در روزنامه ظرف 15 روز اجرا می‌شود، البته پراکندگی قانون نیز معضل بزرگی است.

 

وی گفت: کودک‌آزاری جنسی در قانون گنجانده‌شده است و مجازات‌ فقط حبس و جزای نقدی است درصورتی‌که در کشورهای دیگر مجازات سنگینی برای این جرم گنجانده شده است.

 

نادیان با اشاره به وجود اختلافات خانوادگی، اظهار کرد: کودکان در خانواده‌های نا به سامان سبب شده است که کودک اهرم فشار شود و در جامعه شاهد هستیم که برخی از مواقع شاهد کتک خوردن کودک درملأعام هستیم اما متأسفانه کسی از کودک حمایت نمی‌کند.

 

معاون دادستان قم با اشاره به ماده 7 قانون کودک‌آزاری، خاطرنشان کرد: قانون اجازه داده است که پدر در حد متعارف می‌تواند کودک را تنبیه کند که این بزرگ‌ترین آسیب قانون است، باید بدانیم که این متعارف چه میزان و اندازه‌ای است، در چه فرهنگ و محله‌ای پاسخگو است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری