کد خبر: 10696

قم خبر به مناسبت روز جهانی کودک آزاری گزارش می‌دهد:

کودک آزاری یعنی هر گونه رفتار یا کوتاهی در انجام عملی که سلامت جسمی، روانی و رشد کودک را به مخاطره اندازد.

به گزارش قم خبر، در ســال ۱۸۹۸ مـادربـزرگی از ایـالـت ویـرجـیـنـیـا کـه نـوه ۱۵ مـاهـه‌اش در اثــر شـدت ضـربـات مـادر در آغــــوش او جـان سـپـرد، اولیــن کسـی بـود کـه بـا نصــب روبـان آبـی بـر مـاشـیـن خـود اعتـراض خـود را ابـراز کــرد و اولیــن اقـدامـات را بـرای آگـاهـی رسـانـدن بـه مـردم و لـزوم بـرنـامـه هـای پیشــگیـری از کـودک آزاری عنــوان کــرد، رنـگ آبـی بــرای او یـادآور کبـودی‌های بـدن نـوه‌اش بــود.

انواع کودک آزاری

که این کودک آزاری انواع مختلفی دارد عم از آزار جنسی، جسمی، غفلت، عاطفی.
بیشتر کودک آزاری در خانواده‌ها از نوع کودک آزاری جسمی و روحی و عاطفی است مثل کتک زدن، شلاق یا تازیانه زدن، مشت زدن، سیلی زدن، هل دادن، تکان دادن، لگد زدن یا پرت کردن، نیشگون گرفتن، خفه کردن گاز گرفتن، مو کشیدن، سوزاندن با اشیاء داغ، آب جوش و یا با سیگار، کمبود حمایت عاطفی و ابراز عشق، بی‌توجهی به نیازهای عاطفی کودک، مانند نیاز به محبت، فراهم نکردن و بی‌توجهی به مراقبت‌های روانشاسانه لازم، اعمال خشونتهای خانگی در حضور کودک از جمله همسر آزاری، استفاده از الکل و مواد مخدر در حضور کودک یا اجازه به کودک در استفاده از مواد مخدر یا الکل.

کودکان به علت ویژگی‌هایی که از نظر سنی دارند بسیار آسیب پذیر هستند و نیاز به حمایت و مراقبت ما دارند. اما گاهی بزرگسالان به دلایل مختلف به جای حمایت و مواظبت از کودکان آنان را مورد آزار قرار می‌دهند.

کودک آزاری شامل رفتارهایی است که توسط افراد دیگر خصوصاً بزرگسالان نسبت به کودکان انجام می‌گیرد و به نوعی به سلامت جسمی و روانی کودکان آسیب می‌رساند.

علت آزار کودکان

ناآگاهی والدین، گاهی والدین یا افراد دیگر که به کودکان آزار می‌رسانند، نمی‌دانند که رفتار آن‌ها کودک آزاری است، مانند کسانی که کودکان را تنبیه بدنی می‌کنند، مورد تحقیر و توهین قرار می‌دهند، به نیازهای اساسی آن‌ها توجهی ندارند و این رفتار‌ها را عادی و معمولی می‌دانند.

مشکلات اقتصادی، فقر سبب می‌شود که کودکان از دسترسی به نیازهای اساسی خود مانند آموزش، بهداشت، تغذیه و... محروم شوند و یا والدین به علت فشارهای مالی با رفتارهایی مانند پرخاشگری، خشونت، بی‌توجهی و... کودکان را مورد آزار قرار دهند.

اعتیاد، اعتیاد به علت خصوصیاتی که در افراد ایجاد می‌کند مانند پرخاشگری، بی‌مسئولیتی، کاهش عواطف و... سبب می‌شود که کودکان مورد آزار به ویژه از نوع سوء استفاده قرار گیرند.
بیماری‌های روانی، در صورتیکه والدین به بیماریهای روانی مبتلا باشند، با رفتارهایی مانند تندخویی، خشونت، ناسازگاری، بی‌توجهی و... که ناشی از بیماری روانی آنهاست، سبب آزار کودکان می‌شوند.

مشکلات خانوادگی، مشاجرات شدید و طولانی والدین، جمعیت زیاد خانواده، شیوه‌های تربیتی نامناسب، در برخی موارد وجود ناپدری و نامادری و... سبب می‌شود که کودکان مورد آزار قرار گیرند تا حدی که مشکلات خانوادگی یکی از دلالیل کودک آزاری به شمار می‌رود.

مشکلات کودکان، کودکانی که مشکلات نسبتاً پایدار و شدید دارند بیشتر از سایر کودکان مورد آزار قرار می‌گیرند مانند کودکانی که دچار بیماریهای جسمی مزمن و طولانی مدت یا مشکلات رفتاری از قبیل پرخاشگری، بیقراری بیش فعالی، اضطراب، شب ادراری و... هستند به علت مشکلاتی که برای بزرگسالان ایجاد می‌کنند و نیز به سبب ناآگاهی والدین از این مشکلات اغلب مورد آزار جسمی و روانی قرار می‌گیرند.

مشکلات مدرسه، مشکلاتی که در مدرسه برای دانش آموزان ایجاد می‌شود مانند انتظار بیش از حد، ندیدن تفاوت‌ها، ایجاد اضطراب، ترس و رقابتهای شدید، تبعیض، تنبیه بدنی، تحقیر و توهین و... سبب آزارهای جسمی و روانی کوکان می‌شوند.

چگونگی کاهش کودک آزاری

شناخت کودکان و نیازهای آنان سبب می‌شود که رفتار بهتری با آن‌ها داشته باشیم. برای این کار می‌توانیم از روش‌های مختلف مانند خواندن کتابهای مناسب، شرکت در کلاسهای آموزشی، مشورت کردن با افراد آگاه.

کودک آزاری مانند هر رفتار دیگری علتی دارد، سعی کنیم علت آنرا پیدا کنیم و با برطرف کردن آن، کودک آزاری را کاهش دهیم. در این صورت از دیگران کمک بگیریم، آرامش خود را حفظ کنیم.

کودک آزاری در خانواده‌ها

که دراین میان با محمد علیزاده کار‌شناس اجتماعی بهزیستی استان قم گفتگو کردیم.

وی بااشاره به علت کودک آزاری در خانواده‌ها اظهار کرد: معمولا کودک آزاری در خانواده‌هایی که کارکرد طبیعی ندارند اتفاق می‌افتد.

علیزاده یکی دیگر از دلایلی کودک آزاری را نداشتن خلاقیت والدین برای تربیت فرزندان دانست و افزود: کودکان خانواده‌های معتاد، طلاق گرفته و آن والدینی که در خانه نیستند بیشتر مورد آزار قرار می‌گیرند.

این کار‌شناس اجتماعی بابیان اینکه کودکی محل رشد و تربیت است خاطرنشان کرد: انواع کودک آزاری در این سالهای حساس و مهم، به رشد و سلامت آنان آسیب‌های جدی می‌رساند.

کودکان آزار دیده در همه جنبه‌های رشد مانند رشد جسمی، ذهنی، روانی و اجتماعی با مشکلات و نارسایی‌های فراوانی روبرو خواهند شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری