کد خبر: 10695

قم خبر گزارش می‌دهد/

مدیر کل ارشاد قم با اشاره به ایجاد کتابخانه‌های قفسه باز در زندان‌های قم گفت: کتابخانه تخصصی با موضوع آسیب‌های اجتماعی در قم راه اندازی شد.

به گزارش قم خبر، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌قم ظهر امروز در بازدید از زندان لنگرود قم، با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی، هم افزایی توان دستگاه‌ها مبنای کار است، اظهار کرد: کتابخانه‌های قفسه باز در زندان‌های قم راه اندازی می‌شود.

راه اندازی کتابخانه‌های قفسه باز در زندان‌های قم

حجت‌الاسلام عبدالرضا ایزدپناه در ابتدای این جلسه اظهار کرد: کار در حوزه امور مربوط به اصلاح و تربیت مجرم، کاری است مخلصانه که حساسیت‌های خاص خود را دارد و با سختی‌هایی همراه است اما مهم این است که این اخلاص سبب استقامت شما بشود.

وی بیان کرد: احیای نفوس پس از ابتلا به جرم، عملی ارزشمند است به ویژه اینکه در محیط خاصی مشغول به کار هستید و به خاطرم هست که آیت الله شاهرودی گفته بود که خود زندان سلب آزادی است و اگر از این فرصت درست بهره برداری نشود و منجر به ندامت شود، آسیب‌های زیادی را در پی دارد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم عنوان کرد: شورای برنامه ریزی استان شامل ۲۲ نفر است که بخش فرهنگی بر عهده ماست ومی توانیم گام‌هایی عملی در ارتقای فرهنگی اموز زندان‌ها، برنامه انجمن‌های هنری و نیز بخش اشتغال و کارآفرینی زنداتیان برداریم.

حجت‌الاسلام ایزدپناه ابراز کرد: در اقتصاد مقاومتی، هم افزایی توان دستگاه‌ها مبنای کار است و بدون شک مشارکت نهاد‌ها می‌توانند بسیاری از مشکلات را رفع کند.

وی گفت: کتابخانه‌های قفسه باز در زندان‌های قم راه اندازی می‌شود و آماده امضای تفاهم نامه‌ای بر این اساس بین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم و اداره کل زندان‌های استان قم هستیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم خاطرنشان کرد: در حال حاضر کتابخانه‌ای تخصصی با موضوع آسیب‌های اجتماعی با ۱۱۰۰ جلد کتاب به صورت قفسه باز با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم و دبیرخانه شورای مبارزه با مواد مخدر در کتابخانه آیت الله خامنه‌ای ایجاد شده و منبع خوبی برای استفاده محققان و پژوهش آسیب‌های اجتماعی است که بنده به عنوان دبیر ستاد برگزاری هفته کتاب قم از این نهاد‌ها قدردانی می‌کنم.

ایجاد بندهای قرآنی و رقابت با بندهای روان درمانی

مدیر کل زندان‌های استان قم نیز در این نشست با بیان اینکه زندان شماره ۲ قم، ۲۲ بهمن افتتاح می‌شود اظهار کرد: بند قرآنی در زندان‌های قم راه اندازی می‌شود.

محمد قطبی گفت: در قم ۴ مرکز وابسته به اداره کل زندان‌ها وجود دارد و کانون اصلاح و تربیت قم نیز اخیرا افتتاح شده که هزینه ساخت آن از محل مصوبات سفر مقام معظم رهبری به قم و نزدیک به ۴ میلیارد تومان بوده است.

وی افزود: تکمیل کانون اصلاح و تربیت قم نیاز به اعتبار دارد تا قسمت‌های باقی مانده آن تکمیل شود که اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است.

مدیر کل زندان‌های قم گفت: در کانون اصلاح و تربیت قم ۴ خوابگاه به همراه بند نسوان وجود دارد که بین ۴۰ تا ۵۰ نفر پسر زیر ۱۸ سال در این مرکز تحت تربیت هستند و بند نسوان ما نیز شامل ۱۳۰ تا ۱۴۰ زن است که تعداد بسیار کمی از این افراد زیر ۱۸ سال هستند.

قطبی بیان کرد: اموری که در کانون اصلاح و تربیت انجام می‌شود بر پایه مشاوره و امور روان درمانی است و برنامه تحقیقاتی وسیعی نیز با مشارکت حوزه و دانشگاه برای ایجاد رویه‌ای علمی و اسلامی به منظور اصلاح و تربیت زندانیان در حال اجرا است.

وی تصریح کرد: ۴۵۰۰ زندانی در قم وجود دارند که در حال حاضر ۹۰۰ نفر تحت پوشش برنامه مشاوره روان درمانی قرار دارند و نکته جالب اینکه حدود ۲ درصد از افرادی که تحت پوشش برنامه روان درمانی دارند به سمت جرم باز می‌گردند در حالی که این آمار در مورد افرادی که تحت پوشش نیستند حدود ۲۰ درصد است.

مدیر کل زندان‌های قم افزود: ۱۲ پروپوزال در برنامه تحقیقاتی اداره کل زندان‌ها تعریف شده که نیمی از آن‌ها به چاپ رسیده که بر مبنای توحید درمانی و آموزه‌های الهی است که در جشنوازه خوارزمی رتبه سوم بین المللی را به دست آورد.

قطبی عنوان کرد: این برنامه تحقیقاتی روان درمانی در کشورهای هند، آفریقای جنوبی، اندونزی، استرالیا و کانادا مورد توجه قرار گرفته است و حاصل کاری ۱۲ ساله است که برای تحقیقات آن ۸۰۰ میلیون تومان هزینه شده و برای ۲ مرحله تحقیقاتی آن ۳۵۰ میلیون تومان بودجه تامین شده که البته خیرین هزینه بودجه‌های تحقیقاتی آن را تقبل کرده‌اند.

وی گفت: در نظر داریم بند قرآنی در زندان‌های قم ایجاد کنیم و حدود ۲۷۰ زندانی را به آن انتقال دهیم که در این بند، روی ابعاد قرآنی کار شود و ضمن ایجاد رقابت بین بند روان درمانی و بند قرآنی، میزان تاثیر پذیری بند قرآنی مشخص شود.

مدیر کل زندان‌های استان قم بیان کرد: در زندان‌ها و مرکز اصلاح و تربیت قم رشد علمی زندانیان مورد توجه قرار گرفته است تعداد زیادی از این جمع، دانش آموز، دانشجو و کارآموز در ۲۵ رشته فنی حرفه‌ای هستند و وام اشتغال ۲۰ میلیون تومانی برای زندانیانی که دوره فنی حرفه‌ای را پشت سر گذاشته‌اند در نظر گرفته شده است.

قطبی اظهار کرد: زندان شماره ۲ قم، ۲۲ بهمن افتتاح می‌شود و با توجه به تغییراتی که در اماکن وابسته به اداره کل زندان‌ها انجام می‌شود، از نظر اماکن و فضاهای مورد نیاز وضعیت بهتری پیدا می‌کنیم.

وی تصریح کرد: کارگاه‌هایی با محوریت آموزش فنی به زندانیان و اشتغال زایی برای زندانیان ایجاد شده یا در دست ساخت است که می‌تواند برای ۱۵۰۰ نفر ایجاد اشتغال کند که امتیاز آن در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گیرد و درآمد خوبی برای زندانی پس از بازگشت به اجتماع ایجاد می‌کند.

در این مراسم ۵۰۰ جلد کتاب از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم به کانون اصلاح و تربیت قم اهدا شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری