کد خبر: 10379

معاون پژوهشی شورای فرهنگی زنان و خانواده مطرح كرد/

معاون پژوهشی شورای فرهنگی زنان و خانواده با اشاره به روند رو به کاهش نرخ باروری سال‌های اخیر در ایران گفت: نرخ باروری از نرخ باروری جایگزین کمتر شده است که می‌توان این مسئله را به‌عنوان یک بحران تلقی کرد.

به گزارش قم خبر، دکتر سیاح در همایش جمعیت افتخار نبوی امید مهدوی در مجتمع فرهنگی زیارتی یاوران حضرت مهدی (عج) اظهار کرد: موضوع جمعیت مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده و فرهنگ‌سازی زمینه اصلی اصلاح اندیشه کاهش جمعیت درایران می‌-باشد. همچنینبعد از بحث انرژی هسته‌ای از پرتکرار‌ترین موضوعات در چند سال اخیر می‌باشد.

معاون پژوهشی شورای فرهنگی زنان و خانواده با تأکید بر شناخت ابعاد و مؤلفه‌های اساسی جمعیت و نهادینه شدن آن در افکار عمومی افزود: تأکیدات مقام معظم رهبری و طرح موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی در سال‌های اخیر باعث شد که افزایش جمعیت، موضوعی جدی و ملی و نه سیاسی تلقی شود.

خانم دکتر سیاح با اشاره به روند رو به کاهش نرخ باروری سال‌های اخیر در ایران گفت: نرخ باروری از نرخ باروری جایگزین کمتر شده است که می‌توان این مسئله را به‌عنوان یک بحران تلقی کرد.

وی با اشاره به تغییر سبک زندگی در دوران معاصر با ارائه آمار و داده‌ها از کاهش جمعیت کشور در سال‌های اخیر نسبت به سال ۱۳۶۵ اشاره و گفت: در سال ۱۳۹۰ تعداد زنان در سن باروری بیست‌ودو میلیون وسیصدهزارنفر و تعداد نوزادان متولدشدهیک‌میلیون وسیصدهزار نفر شده است که بیشترین نرخ باروری مربوط به استان سیستان بلوچستان و کمترین آن تهران می‌باشد. دراین بازه زمانی ایران با کاهش ۷۰% نرخ باروری مواجه شده است.

عضو دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر موفقیت‌آمیزبودن سیاست تنظیم خانواده در طی ۲۰ سال گفت: قانون تنظیم خانواده در سال ۱۳۷۲ تصویب شد اما این قانون موضوعیت نداشت و حاصل این سیاست‌گذاریمواجه‌شدن با کاهش نرخ جمعیت کشور است چرا که تا سال ۱۴۱۰ ساختار سنی کشور تغییریافته و نیروی فعال کم می‌شود.

خانم دکتر سیاح به مطالعه تجربه کشورهای غربی و کاهش جمعیت در این کشور‌ها بعد از انقلاب صنعتی اشاره و گفت: الان بیش از ۴۵ سال است که کشورهای غربی سیاست‌های تشویق به باروری را پیش گرفتند.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اهتمام کشورهای مختلف در بالا بردن نرخ باروری به تناقض فعالیت-های غرب تأکید و گفت: کاهش جمعیت جهانی، از طرح‌های شورای امنیت ملی امریکا است درحالی‌که این مسئله باسیاست‌های تشویقی در کشورخودشان تناقض دارد.

خانم دکتر سیاح به علل کاهش جمعیت در ایران اشاره و عواملی چون رواج فردگرایی، بالا رفتن سن ازدواج، افزایش طلاق، افزایش اشتغال و تحصیلات زنان، افزایش شهرنشینی، مشکلات اقتصادی، مصرف‌گرایی، فرزند سالاری و رواج تفکرات فمینیستی را ازجمله مؤلفه‌های جدی در جامعه ایران برشمرد.

وی با بیان کالایی بودن فرزندآوری در غرب اظهار کرد: فرزند در اندیشه اسلامی کالا نیست و سرمایه-گذاری والدین برای دنیا و آخرت است وباقیات صالحات می‌باشد.

وی به تغییر رویکرد اندیشه خانواده‌های ایرانی تأکید و وظیفه طلاب دینی را اصلاح اندیشه و بازگشت به دین دانست و افزود: موضوع فرزند آوری در فضای عمومی جامعه رویکرد منفی تلقی شده است که با توجه به روایات و احادیث دراین‌باره باید آن را رویکردی مثبت دید.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری