کد خبر: 10231

قم خبر گزارش می دهد/

برای رانندگی بدون دغدغه و آرام در فصل سرما و زمستان رعایت برخی نکات ایمنی از اهمیت بسیاری برخوردار است و رابطه مستقیمی بین این نکات و حفظ رشته زندگی ما وجود دارد.

به گزارش قم خبر، با فرارسیدن فصل سرما روزهای آخر هفته فرصت خوبی است تا خانواده‌ها به اطراف شهر سری بزنند و از آب و هوای مطبوع زمستانی بهره ببرند.

تغییر شرایط آب و هوایی و پیدایش فصول مختلف سال، قوانین و نکات ایمنی خاص خود را در پی دارد که پرداختن به آن‌ها، در ایجاد رانندگی و سفر بدون خطر نقش بسزایی را ایفا می‌کند.

از مهم‌ترین نکاتی که می‌تواند در این بین موثر باشد این است که صاحبان خودرو‌ها پیش از آغاز فصل زمستان، بازدید کلی از وضعیت خودروی خود داشته باشید از همین رو بهتر است اواخر پائیز، خودروی خود را به تجهیزات زمستانی مجهز کنید.

همچنین هنگام رانندگی در هوای مه آلود استفاده از چراغ مه شکن نیز می‌تواند تا حد زیادی ایمنی خودرو‌ها را تامین کند.

از دیگر نکاتی که باید در فصل سرما مورد توجه قرار گیرد این است که در زمستان شیشه‌های خودرو، چراغ‌ها، راهنما‌ها، بخاری و سیستم تهویه بازدید شود.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که بعضا رانندگان از آن غفلت می‌ورزند این است که رانندگان همراه داشتن ابزار و لوازم لازم برای سفرهای زمستانی را مورد توجه قرار نمی‌دهند از همین رو رانندگی با استفاده از زنجیر چرغ یا لاستیک یخ شکن در راههایی که به علت سردی هوا و بارش برف دچار یخ زدگی شده، الزامی است.

رعایت نکات ایمنی در خصوص لوله‌های روغن ترمز، سیلندرهای ترمز واتصالات سیستم ترمز را از نظر خراشیدگی یا ترک، پوسیدگی و هرگونه آسیب دیدگی بررسی کنید و در صورت لزوم قطعه معیوب را تعویض کنند.

قدرمسلم اقدام به مانورهای نمایشی در در هوای برفی و بارانی و نیز گردش و انحراف ناگهانی و ترمز کردن بی‌موقع نیز عامل موثری در افزایش میزان خطرات می‌شود.
پلیس راهور هواره با آغاز فصل سرما نکاتی که می‌تواند ضامن ایمنی رانندگان و مسافران باشد را اعلام و یادآوری می‌کند که در این میان می‌توان به چند مورد زیر اشاره کرد:

- همیشه در هوای برفی حرکت وسائط نقلیه در جاده‌ها با مشکل مواجه می‌شود و همین امر سبب بروز ترافیک سنگینی در سطح شهر می‌شود پس در این شرایط خونسردی خود را حفظ کنید.

-برای تغییر ناگهانی دنده از سبک به سنگین، با احتیاط و با در نظر گرفتن سرعت و توجه به ترتیب کاهش دهنده‌ها اقدام نمایید.

-بازدید از سیستم‌های احتراق، خنک کننده سوخت رسانی، روشنایی، ترمز‌ها، باتری و اگزوز، لاستیک‌ها، برف پاک کن، شیشه شور و زنجیر چرخ و کلیهٔ لوازم مورد نیاز از مهم‌ترین اقدامات ضروری برای رانندگی در زمستان است.

- در فصل سرما استفاده از روغن موتور و ضد یخ از اصلیترین اقدامات برای حفظ موتور خودرو می‌باشد.

- قبل از عزیمت به سفر و در فصل زمستان، سطح آب رادیاتور، مخزن شیشه شور و الکترولیت باتری را بازدید کنید.

- سیستم برق رسانی و جرقه را بازدید و در صورت نیاز تنظیم و قطعه معیوب را تعویض کنید.

-قفل در‌ها، کمربند ایمنی، برف پاک کن، کیلومتر شمار، دور سنج موتور، درجه بنزین، آب، و زاپاس را از نظر سالم بودن کنترل کنید ودر صورت معیوب بودن هر یک، نسبت به رفع عیب اقدام نمائید.

- به منظور جلوگیری از سرد شدن بیش از حد رادیاتور بهتر است یک پرده و یا یک حائل مناسب روی جلوی پنجره رادیاتور بکشید.

- یخ زدگی شیشه جلو از عوارض متداول وسایل نقلیه در زمستان است برای از بین بردن قشر یخ باید آن را با برفک تراش پلاستیکی به شکلی که شیشه خراش برندارد بتراشید و پس از آن بخاری را روشن کنید.

- چنانچه می‌خواهید برف پاک کن‌های سالم و بدون پارگی داشته باشید لازم است شب‌ها زیر برف پاک کن‌ها را با یک نایلون بپوشانید.

-یخ زدن قفل در صبح‌های سرد زمستانی اغلب باعث بروزمشکلاتی برای راننده می‌شود.

- استفاده از روغن، کبریت، فندک و آب جوش برای باز کردن یخ قفل باعث تخریب قطعات پلاستیکی و رنگ خودرو می‌شود.

- لاستیک‌ها را از نظر فرسودگی، لاستیک سائی، فشار باد و صدمات احتمالی بررسی نمائید.
فرمان را از نظر روانی و دقیق بودن (نداشتن خلاصی) و اتصالات آن را از لحاظ فرسودگی یا آسیب دیدگی بررسی نمائید.

-لازم است تمام چراغ‌ها را اعم از چراغ‌های ترمز، دنده عقب، دینام، چراغ‌های کوچک عقب و جلو، نور بالا و پایین و راهنما، همچنین چراغ‌های نشانگر صفحهٔ کیلومتر از نظر سالم بودن کنترل کنید

-سیستم سوخت رسانی را کنترل و تمیز کنید (هواکش، توری پمپ بنزین، لوله‌های بنزین از باک به پمپ بنزین و از پمپ بنزین به کاربراتور)

- در سراریزی‌ها و شیب‌های تند علاوه بر اینکه نباید دنده را خلاص کرد باید حتما با دنده سنگین حرکت نمود.

- اگر به دلیل گرفتن ترمز‌های پیاپی لنت ترمز‌های خودروی شما داغ کرد و بوی آن به مشام رسید بهترین راه توقف در محل مطمئن وخنک شدن طبیعی آن است.

گفته می‌شود همیشه بزرگ‌ترین حوادث رانندگی همیشه در اثر کوچک‌ترین بی‌احتیاطی‌ها اتفاق می‌افتد از همین رو رعایت نکات ایمنی از سوی رانندگان و هوشیاری مسافران می‌تواند سفری بی‌خطر و ایمن را برای مردم رقم بزند همچنین کمکی موثر به مسئولان در راستای خدمت رسانی بیشتر باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری