طرد اتباع خارجی که اقدام به تکدی‌گری می‌کنند، از جمله اقدامات دستگاه های متولی برای رسیدگی به معزل تکدی گری در شهرهای بزرگ است.

به گزارش قم خبر، تکدی گری، کارتن خوابی و معتادان پرخطر از معضلاتی است که گاها گریبان شهرهای بزرگ می گیرد  و بنا به وسعت و وضعیت اقتصادی شهرهای بزرگ و میزان مهاجرت افراد به این شهرها این مسائل جلوه های ناخوشایندی را از شهر نمایش می دهد.

در شهرهای مذهبی یا شهرهای توریسم پذیر این نازیبایی صدچندان می شود. با این اوصاف رسیدگی به وضعیت این افراد باید مورد توجه قرار گیرد.

در این میان می توان تکدی گری و ناهنجاری های اجتماعی از قبیل کودکان کار، متکدیان غیرایرانی، افراد بی خانمان و معتادان پرخطر از معضلاتی است که نیازمند اقدام فوری بوده که نمی توان با دست دست کردن و جلسه برای رفع آن اقدامی انجام داد.

سرهنگ حمیدرضا اسدی نیز با اشاره به اینکه استان قم از لحاظ گردشگری و زائرپذیری در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد، می گوید: همین شرایط ویژه سبب شده تا متکدیان برون استانی در این روزهای خاص، خود را به استان قم می‌رسانند تا با سوءاستفاده از رأفت دینی و احساسات مذهبی مردم قم تکدی‌گری کنند.

جانشین فرماندهی انتظامی استان قم با بیان اینکه پاکسازی شهر از وجود این افراد در دستورکار پلیس قرار دارد،از راه اندازی 2 مرکز به منظور ساماندهی متکدیان حرفه‌ای و همچنین ساماندهی معتادان پرخطر خبرداد.

وی رسیدگی و ساماندهی به وضعیت متکدیان و معتادان پرخطر را از چهره شهر را منوط به هماهنگی و تعامل مقامات قضایی استان دانسته و می گوید: در حال حاضر نیروی انتظامی، شهرداری و همچنین بهزیستی اقدامات خوبی در این رابطه انجام داده‌اند و تلاش می‌شود تا این افراد از سطح شهر جمع آوری شوند.

اسدی طرد اتباع خارجی که اقدام به تکدی‌گری می‌کنند، را از جمله اقدامات دستگاه های متولی برای رسیدگی به این معزل برشمرد.

به گفته جانشین فرماندهی انتظامی استان قم این افراد در صورت عدم مجوز حضور در کشور، برای طرد از کشور به مقام قضایی معرفی می‌شوند.

ابراهیم حاجی مظفری مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قم نیزدر این باره با تاکید بر نقش دستگاه های اجتماعی استان می گوید: رسیدگی و ساماندهی این دست افراد از سطح شهر کریمه اهل بیت (ع) اقدامی ضروری است و در این راستا همکاری مردم و مسئولان می تواند در این مسیر گامی موثر محسوب می شود.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قم به آمار تقریبی متکدیان در سطح استان قم می گوید: 3 تیم برای جمع آوری متکدیان مرد و 2 تیم برای متکدیان زن در سطح شهر و اماکن عمومی، زیارتگاه ها، اطراف حرم و جمکران در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه 10 درصد معتادان به معتادان پر خطر تبدیل می شوند، بیان می کند: تا کنون ساماندهی قابل توجهی برای متکدیان انجام نمی شد از همین رو قریب به 2 هزار نفر که کمتر از 20 درصد خانم ها و بیش از 60 درصد غیر قمی هستند.

حاجی مظفری به وظایفی برای دستگاه های اجتماعی در سطح استان قم تعیین شده اشاره کرد که دو مرکز مجزا در یکی از دهستان ها برای درمان  و توانمندسازی معتادان پرخطر و سامندهی متکدیان حرفه ای راه اندازی شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری